Zamknij

Ukrainka odpowiada Rosjance: "Uważasz, że sport jest ważniejszy od życia?"

11.06.2022 15:15
Julia Lewczenko odpowiada Marii Łasickiene
fot. Lukasz Szelag/REPORTER/EastNews

"Czy uważasz, że sport jest ważniejszy niż prawo do życia? [...] Oni nas zabijają, bo jesteśmy Ukraińcami" - tak skoczkini wzwyż Julia Lewczenko odpowiedziała swojej rywalce Marii Łasickiene. Rosjanka w liście otwartym do prezydenta MKOl-u Thomasa Bacha domagała się przywrócenia sportowców z kraju zbrodniarza do międzynarodowej rywalizacji.

"Nie wątpię, że nie będziesz miał odwagi i godności, aby zdjąć karę rosyjskim sportowcom. Musiałbyś przyznać, że przez te wszystkie miesiące łamałeś statut MKOl, a statuty międzynarodowych federacji zmieniły się z dokumentów w bezużyteczne papiery" - pisała w czwartek Maria Łasickiene do prezydenta MKOl-u Thomasa Bacha. Mistrzyni olimpijska z Tokio w skoki wzwyż przekonywała, że ruch olimpijski złamał swoją naczelną zasadę niemieszania sportu z polityką. Dodała, że niemiecki działacz nie jest zainteresowany głosem rosyjskich sportowców, a stosuje wobec nich odpowiedzialność zbiorową za działania, których nie oni się dopuścili.

29-latka wyznała ponadto, że jej "głównymi koleżankami z branży są Ukrainki i nadal nie wie, co im powiedzieć i jak spojrzeć im w oczy". List Łasickiene dotarł nie tylko do Bacha, ale także do jednej z jej "koleżanek z Ukrainy" Julii Lewczenko. 24-latka z Bachmutu bardzo ostro odpowiedziała swojej rywalce.

Lewczenko odpowiada Łasickiene

Wicemistrzyni świata z Londynu z 2017 roku przyznała, że przez lata miała pozytywny stosunek do rosyjskich zawodników. Jej percepcja nie zmieniła się nawet po aneksji Krymu w 2014 roku. 24 lutego coś w niej jednak pękło, gdy jedna z rakiet o mały włos nie trafiła w jej dom. "Drżałam ze strachu o 4 nad ranem i nie wiedziałam, do kogo zadzwonić" - napisała Lewczenko. W swoim wpisie na Instagramie wspominała, że po tym zdarzeniu trener natychmiast kazał jej się spakować i uciekać. Następnie bezpośrednio zwróciła się do Łasickiene.

"Czy uważasz, że sport jest ważniejszy niż prawo do życia? Nie rozumiesz tego, bo jesteś Rosjanką?! Oni nas zabijają, bo jesteśmy Ukraińcami! Każdy ma prawo istnieć na tej ziemi, chodzić i oddychać. Dorośli, starcy, dzieci. Większość z nich jest w piwnicach, wielu jest rannych, wielu ma traumę psychiczną na całe życie, a ktoś został pozbawiony życia" - podkreśliła. "Tu nie chodzi o mieszanie sportu z polityką czy politykę w sporcie. K****, to są ludzkie życia!" - grzmiała.

Julia Lewczenko i Maria Łasickiene wielokrotnie stawały na tym samym podium podczas imprez mistrzowskich. Co ciekawe, w MŚ w Londynie Rosjanka wygrała przed Ukrainką, a trzecia była Kamila Lićwinko.

RadioZET.pl/Instagram Julii Lewczenko/WP Sportowe Fakty