Zamknij

Hymny i flagi znikną ze sportu? Szalony postulat rosyjskiej zawodniczki

09.06.2022 20:18
Maria Łasickiene chce rezygnacji z hymnów i flag
fot. ANDREJ ISAKOVIC/AFP/East News

"Najwyższy czas, aby ruch olimpijski i sport w ogóle zrezygnowały z używania flag i hymnów narodowych we wszystkich turniejach" - z takim postulatem wyszła gwiazda rosyjskiej lekkiej atletyki Maria Łasickiene. Ona i jej rodacy od lat nie mogą używać tych symboli z powodu skandalu dopingowego.

Maria Łasickiene w czwartek opublikowała list otwarty do prezydenta MKOl-u Thomasa Bacha, w którym bardzo ostro skrytykowała go za ostatnie działania względem rosyjskich sportowców. Po wybuchu wojny w Ukrainie Międzynarodowy Komitet Olimpijski rekomendował, by wykluczyć zawodników z tego kraju z rywalizacji. Do tych wytycznych zastosowało się większość organizacji i krajowych związków.

Inwazja wojsk Władimira Putina na Ukrainę to najpoważniejszy, ale niejedyny problem sportowców z Rosji. Od lat nie mogą oni używać symboli narodowych, w tym flag i hymnów, na światowych turniejach. To konsekwencja kary nałożonej w związku z wykryciem państwowego systemu dopingowego. Na mistrzostwach świata czy igrzyskach olimpijskich przedstawiciele "Sbornej" występują pod flagą olimpijską i pod nazwą reprezentacji Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (ROC). Pojawiają się jednak głosy, że flagi i hymny na stałe powinny zniknąć ze sportu. Tego chciałaby m.in. mistrzyni olimpijska z Tokio w skoki wzwyż Maria Łasickiene.

Łasickiene chce rezygnacji z hymnów i flag

"Kibice zakochują się w sportowcach nie ze względu na ich narodowość, lecz z uwagi na to, co demonstrują na zawodach" - pisze 29-letnia lekkoatletka, która powołuje się na przykład tenisistów. "Moim zdaniem najwyższy czas, aby ruch olimpijski i sport w ogóle zrezygnowały z używania flag i hymnów narodowych we wszystkich turniejach" - przekonuje.

Ten pomysł najpewniej nie ma żadnych szans na powodzenie. Biorąc pod uwagę nasze podwórko, "Mazurek Dąbrowskiego" jest największą nagrodą dla sportowca za lata wyrzeczeń i często katorżniczych treningów, a runda honorowa z biało-czerwoną flagą na plecach stała się nieodłącznym elementem każdego sukcesu polskiego zawodnika. Wiele razy oglądaliśmy sportowców na najwyższym stopniu podium, którym łza kręciła się w oku, gdy odgrywano hymn. Ostatnio takie emocje przeżyła Iga Świątek po zwycięstwie w wielkoszlemowym French Open 2022.

RadioZET.pl/Instagram Maria Łasickiene