Nie żyje mistrz olimpijski w chodzie. Zmarł na zawał serca

23.04.2020 10:16
Hartwig Gauder
fot. Twitter/Screen

Hartwig Gauder nie żyje. Mistrz olimpijski w chodzie zmarł na zawał serca. Przez ponad 20 lat żył z przeszczepionym sercem. Odszedł w wieku 65 lat.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

O śmierci Hartwiga Gaudera jako pierwszy poinformował dziennik "Thueringer Allgemeine". Jak powiadomił, przyczyną zgonu mistrza olimpijskiego w chodzie był zawał serca.

Hartwig Gauder nie żyje. Mistrz olimpijski zmarł na zawał serca

>>> Zawał serca: przyczyny, objawy, leczenie. Co prowadzi do zawału?

Niemiec od 1997 roku żył z przeszczepionym sercem, co skłoniło go do propagowania w swoim kraju transplantologii i dawstwa narządów. Co ciekawe, po przeszczepie nie zrezygnował z chodzenia - ukończył m.in maratony w Nowym Jorku czy Berlinie.

Jak donosi "Thueringer Allgemeine" Gauder podupadł w ostatnim czasie na zdrowiu. Doszło u niego do uszkodzenia i niewydolności nerek, w związku z czym musiał być codziennie poddawany dializom. Udało mu się zakwalifikować do przeszczepu, jednak niestety go nie doczekał.

- Turyngia straciła jednego z najbardziej utalentowanych sportowców i niestrudzonego wojownika w temacie transplantacji narządów. Opłakujemy odejście wielkiego człowieka - powiedział po śmierci Gaudera premier Turyngii, Bodo Ramelow.

Hartwig Gauder był jednym z najwybitniejszych chodziarzy na 50 kilometrów w latach 80. i 90. Już jako reprezentant NRD zwyciężył w igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1908 roku, a także w mistrzostwach świata w Rzymie w 1987 roku. Na IO w Seulu w 1988 roku sięgnął z kolei po brąz.

Jako zawodnik Niemiec zajął trzecie miejsca w mistrzostwach Europy w Splicie w 1990 oraz na mistrzostwach świata w Tokio rok później.

Zmarł w wieku 65 lat.

TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/PAP