Zamknij

Skład reprezentacji Polski na HMŚ w Belgradzie. Dwie liderki biało-czerwonych

15.03.2022 17:46

Ewa Swoboda i Adrianna Sułek - sprinterka i pięcioboistka znajdują się na szczycie światowych tabel i będą głównymi faworytkami w swoich konkurencjach podczas halowych mistrzostw świata w Belgradzie, które odbędą się w dniach 18-20 marca. Skład reprezentacji Polski liczy tylko 23 osoby.

Skład reprezentacji Polski na HMŚ w Belgradzie
fot. Li Ming/Xinhua News/East News

Polski Związek Lekkiej Atletyki powołał na HMŚ 2022 w Belgradzie 26 sportowców, ale z powodu powikłań poszczepiennych z rywalizacji wycofał się Adam Kszczot, a ze względu na tygodniową przerwę w treningach wynikającą z zakażenia koronawirusem z wyjazdu do Serbii zrezygnowała też Anna Kiełbasińska. To mocny cios w sztafetę 4x400 m, gdyż wcześniej uraz wykluczył ze zmagań Małgorzatę Hołub-Kowalik.

Indywidualnie na 400 m wystartują Justyna Święty-Ersetic oraz Natalia Kaczmarek i obie celują w medal. Mimo osłabień można również spodziewać się podium drużyny - do dwóch wspomnianych zawodniczek dołączą dwie spośród trzech innych zawodniczek powołanych na tę imprezę: Iga Baumgart-Witan, Kinga Gacka i Aleksandra Gaworska. Wszystkie były finalistkami halowych mistrzostw Polski w Toruniu.

HMŚ 2022 w Belgradzie - SKŁAD Polski

Biorąc pod uwagę układ sił w sezonie halowym, murowanymi kandydatkami do złotych medali są najszybsza w tym roku na świecie na 60 m Ewa Swoboda (6,99 s) oraz liderka tabel w pięcioboju Adrianna Sułek (4756 pkt). W Europie najdalej kulą pchał Konrad Bukowiecki (21,91 m), jednak w jego specjalności największe zagrożenie czyha zza Oceanu.

- Znamy nasze najważniejsze szanse medalowe. To dziewczyny indywidualnie i w sztafecie na 400 m, Bukowiecki w kuli, sprinterka Swoboda. Wszyscy jednak, którzy pojadą na mistrzostwa świata, mają jechać tam bez kompleksów i rywalizować. Liczymy na miłe niespodzianki - powiedział PAP dyrektor sportowy PZLA Krzysztof Kęcki.

Najważniejszą lekkoatletyczną imprezą w tym sezonie będą lipcowe mistrzostwa świata w Eugene. Część zawodników od początku postawiła na sezon na stadionie, inni są kontuzjowani, niektórych wykluczyła choroba. Z tych powodów - oprócz Kszczota, Hołub-Kowalik i Kiełbasińskiej - w Belgradzie zabraknie m.in. Marcina Lewandowskiego, Patryka Dobka, Piotra Liska czy Joanny Jóźwik. Pia Skrzyszowska z uwagi na kontuzję biega tylko płaskie 60 m, a nie swoje koronne 60 m przez płotki.

HMŚ w 2020 roku miały odbyć się w chińskim Nankinie, ale zawody odwołano z uwagi na pandemię COVID-19. Zawody w Chinach mają się odbyć w 2023 roku (19-21 marca).

Skład reprezentacji Polski na HMŚ w lekkoatletyce w Belgradzie:

Kobiety

60 m
Pia Skrzyszowska (KS AZS AWF Warszawa)
Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice)

400 m, 4x400 m
Natalia Kaczmarek (KS AZS AWF Wrocław)
Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice)

800 m
Angelika Cichocka (SKLA Sopot)

60 m ppł
Klaudia Wojtunik (AZS Łódź)

pięciobój
Adrianna Sułek (AZS UMCS Lublin)

4x400 m
Iga Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz)
Kinga Gacka (BKS Bydgoszcz)
Aleksandra Gaworska (AZS AWF Kraków)

Mężczyźni

60 m
Adrian Brzeziński (MKL Toruń)
Przemysław Słowikowski (MKL Szczecin)

400 m, 4x400 m
Kajetan Duszyński (AZS Łódź)

1500 m
Michał Rozmys (UKS Barnim Goleniów)

60 m ppł
Damian Czykier (KS Podlasie Białystok)
Jakub Szymański (SKLA Sopot)

skok wzwyż:
Norbert Kobielski (MKS Inowrocław)

pchnięcie kulą
Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn)
Michał Haratyk (KS Sprint Bielsko-Biała

4x400 m
Patryk Grzegorzewicz (MKS-SMS Vitoria Racibórz
Maksymilian Klepacki (KS Podlasie Białystok)
Jacek Majewski (AZS AWF Katowice)
Mateusz Rzeźniczak (RKS Łódź)
Tymoteusz Zimny (OŚ AZS Poznań)

loader

RadioZET.pl/PAP, Tomasz Więcławski