Zamknij

HMŚ 2022: Trzy kobiety i rodzynek. Największe medalowe szanse Polaków

18.03.2022 08:15

HMŚ 2022 w Belgradzie - szanse medalowe Polaków. Reprezentacji Polski na halowe mistrzostwa świata w Belgradzie pojedzie w 24-osobowym składzie. Biało-czerwoni mogą liczyć na kilka medali, a w roli liderek śiatowych tabel do Serbii pojadą Ewa Swoboda oraz Adrianna Sułek. Kto z Polaków ma największe szanse na medal?

HMŚ 2022 w Belgradzie
fot. Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EastNews

HMŚ 2022 w Belgradzie odbędą się w dniach 18-20 marca i będą przedsmakiem zaplanowanych na lipiec mistrzostw świata na otwartym stadionie w amerykańskim Eugene. Poprzednia edycja imprezy - w 2020 roku w chińskim Nankinie - została odwołana z powodu pandemii COVID-19. W zmaganiach w Serbii zabraknie reprezentantów Rosji i Białorusi, którzy zostali wykluczeni z międzynarodowej rywalizacji z powodu wojny w Ukrainie.

Polski Związek Lekkiej Atletyki powołał na zawody 26-osobową kadrę, ale dwoje z nich musiało wycofać się ze zmagań. Anna Kiełbasińska straciła tydzień z treningów przez zakażenie koronawirusem, a Adam Kszczot znalazł się w podobnej sytuacji w związku z powikłaniami poszczepiennymi. Wcześniej uraz wykluczył etatową uczestniczkę sztafety 4x400 m Małgorzatę Hołub Kowalik, a do Belgradu z różnych powodów nie pojadą Piotr Lisek, Paweł Wojciechowski, Marcin Lewandowski, Patryk Dobek. W hali - co oczywiste - nie są rozgrywane konkurencje rzutowe, które przynoszą nam najwięcej krążków za sprawą Anity Włodarczyk, Malwiny Kopron czy Marii Andrejczyk. Kto z biało-czerwonych ma największe szanse na podium HMŚ 2022?

HMŚ 2022 w Belgradzie: szanse medalowe Polaków - Ewa Swoboda

Ewa Swoboda - to nazwisko jako pierwsze przychodzi do głowy, gdy myślimy o złotym medalu HMŚ. 24-latka po kontuzjach, słabszej formie i nieobecności na igrzyskach olimpijskich w Tokio od początku tego roku prezentuje się wybornie. Halowy rekord Polski wyśrubowała do wyniku 6,99 s i jako dziesiąta kobieta w historii zeszła poniżej 7 sekund na tym dystansie. Do rekordu świata brakuje 0.07 s, a najgroźniejsze rywalki do triumfu w Serbii - Marybeth Sant-Price (USA), Elaine Thompson-Herah (Wyspy Bahama) i Julien Alfred (Saint Lucia) - do tej pory były od niej wolniejsze o 0.05 s. Dwóch z nich zabraknie w zawodach, pojawi się tylko Amerykanka.

Swoboda ma dobre wspomnienia z Belgradu. W 2017 roku wywalczyła tam halowe wicemistrzostwo Europy, choć - jak wspominała przy okazji HMP w Toruniu - nie wszystko potoczyło się po jej myśli.

- W Belgradzie w 2017 roku było dużo stresu, bo najpierw zrobiłam falstart, potem wyszłam z bloków jak krowa, startowałam w finale z pierwszego toru. Najważniejsze jest chyba jednak to, jak się kończy. Fajnie będzie tam wrócić - mówiła. W jej przypadku brak złotego medalu w HMŚ 2022 będzie niespodzianką.

HMŚ 2022 w Belgradzie: szanse medalowe Polaków - Adrianna Sułek

24-latka nie jest jedyną liderką światowych tabel z Polski. Adrianna Sułek z wynikiem 4756 pkt zdobyła złoty medal halowych mistrzostw Polski i z tym rezultatem prowadzi w globalnym zestawieniu. Za nią jest Amerykanka Anna Hall (4618).

- Mam nadzieję, że występ w mistrzostwach Polski był tylko niewielkim wietrzykiem przed tornadem, które będzie w Belgradzie. Nie występowałam często na ważnych zawodach międzynarodowych w roli faworytki, bo jestem bardzo młoda. Ale występować będę i pewnie wielokrotnie będę chciała występować w roli faworytki. Nie skupiam się jednak na tym, aby zdobyć medal, ale tak jak z prof. Janem Blecharzem pracujemy — w każdej konkurencji mam wystąpić jak najlepiej. Co to da? Zweryfikuje bieżnia - oceniła zawodniczka, która 3 kwietnia będzie świętować 23. urodziny.

HMŚ 2022 w Belgradzie: szanse medalowe Polaków - Justyna Święty-Ersetic

W "normalnych okolicznościach" liczylibyśmy na złoty medal sztafety 4x400 m, ale w trakcie sezonu wypadły jej dwa arcyważne ogniwa - Anna Kiełbasińska nie doszła do siebie po zakażeniu koronawirusem, a Małgorzata Hołub-Kowalik jest kontuzjowana. W rezultacie Justyna Święty-Ersetic i Natalia Kaczmarek zostały trochę osamotnione, choć trzeba pamiętać o innej etatowej członkini sztafety Idze Baumgart-Witan. Do tej trójki dołączy Kinga Gacka lub Aleksandra Gaworska.

Święty-Ersetic i Kaczmarek będą biegać też indywidualnie i - jak się wydaje - będą miały jedno miejsce do zagospodarowania na podium. Shaunae Miller-Uibo i Femke Bol chyba są poza zasięgiem, bo biegają znacznie poniżej 51 s. Mistrzyni Europy z Berlina w tym sezonie pobiła halowy rekord Polski z czasem 51,04 s. Wśród uczestniczek HMŚ to trzeci rezultat, Natalia legitymuje się czwartym wynikiem (51,15).

HMŚ 2022 w Belgradzie: szanse medalowe Polaków - Konrad Bukowiecki

Natalia Kaczmarek może mieć "w domu" aż trzy medale. Sama może sięgnąć po dwa, a jednego może przywieść jej partner Konrad Bukowiecki. Kulomiot jest w tym sezonie w doskonałej dyspozycji i z wynikiem 21,91 m zajmuje drugie miejsce w swojej konkurencji. Dalej od niego pchał tylko legendarny już Amerykanin Ryan Crouser.

W konkursie wystąpi też drugi z reprezentantów Polski Michał Haratyk.

To największe medalowe szanse Polaków, ale w składzie reprezentacji są jeszcze "ukryte nadzieje". O niespodzianki mogą pokusić się przede wszystkim Damian Czykier, Pia Skrzyszowska i Angelika Cichocka.

loader

RadioZET.pl/PAP