Srebrny piątek w Toruniu. Haratyk i Lewandowski halowymi wicemistrzami Europy

05.03.2021 21:45
HME 2021 w Toruniu - 1. dzień NAŻYWO

Marcin Lewandowski w biegu na 1500 m i Michał Haratyk w pchnięciu kulą zdobyli srebrne medale HME 2021 w Toruniu. Pierwszego dnia imprezy halowy rekord Polski w biegu na 400 ustanowiony przez Justynę Święty-Ersetic.

• Pierwszego dnia HME 2021 w Toruniu Polacy wywalczyli dwa medale
  • Marcin Lewandowski w biegu na 1500 m i Michał Haratyk w pchnięciu kulą wywalczyli srebro
  • Halowy rekord Polski w biegu na 400 m ustanowiła Justyna Święty-Ersetic (51.34 s)

Michał Haratyk bronił tytułu z Glasgow i długo wydawało się, że zdoła tego dokonać. W piątej próbie dalej od Polaka (21.47) pchnął jednak doświadczony Czech Thomas Stanek (21.62) i to on sięgnął po złoty krążek. Brązowy medal wywalczył Chorwat Filip Mihaljević (21.31 m).

W przypadku Marcina Lewandowskiego przeżyliśmy prawdziwy rollercoaster. Wszystko przez zamieszanie z dyskwalifikacją zwycięzcy biegu na 1500 m Jakoba Ingebrogtsena. Po protestach Norweg został przywrócony i oficjalnie to on sięgnął po złoty krążek. Polak, tak jak było na mecie, wywalczył srebrny medal.

HME 2021 w Toruniu - WYNIKI 1. dnia

To były najważniejsze wydarzenia 1. dnia HME 2021 w Toruniu, ale niejedyne. Z bardzo dobrej strony w eliminacjach i w półfinale pokazała się Justyna Święty-Ersetic, która czasem 51.34 s  poprawiła halowy rekord Polski w biegu na 400 m. Mistrzyni Europy ze stadionu do finału awansowała z drugim rezultatem - lepsza była tylko liderka europejskich tabel Femke Bol (51.17).

Dużo radości sprawili nam także zawodnicy startujący na 800 m. Zarówno panie, jak i panowie w komplecie uzyskali promocję do półfinałów. Szczególne duże wrażenie zrobiła Anna Wielgosz, która ustanowiła rekord życiowy. Ponadto w dalszej fazie zmagań zobaczymy Joannę Jóźwik, Angelikę Cichocką, Patryka Dobka, Adama Kszczota i Mateusza Borkowskiego.

Rekord życiowy w pięcioboju uzyskała też Paulina Ligarska, ale wynik 4484 pkt dał jej 7. miejsce. Dziewiąta była Adrianna Sułek (4231). Wygrała Belgijka Nafissatou Thiam (4904).

Medale rozdano w sześciu konkurencjach: pchnięciu kulą kobiet (Auriol Dongmo) i mężczyzn (Tomas Stanek), pięcioboju kobiet (Nafissatou Thiam), biegu na 1500 m mężczyzn (Jakob Ingebrigtsen), biegu na 3000 m kobiet (Amy-Eloise Markovc) i skoku w dal mężczyzn (Miltiadis Tentoglou).