Justyna Święty-Ersetic halową wicemistrzynią Europy. Trzeci "polski" medal w Toruniu

06.03.2021 20:28
Justyna Święty-Ersetic halową wicemistrzynią Europy

Justyna Święty-Ersetic zdobył srebrny medal HME 2021 w Toruniu. Reprezentanta Polski w finale biegu na 400 m przegrała tylko z rewelacyjną 21-letnią Holenderką Femke Bol. To trzeci medal biało-czerwonych w tej imprezie, trzeci srebrny.

• Justyna Święty-Ersetic zdobyła srebrny medal HME 2021 w Toruniu
  • W biegu na 400 m Polka z czasem 51:41 zajęła 2. miejsca, za Femke Bol (50:63)
  • W niedzielę Justyna pobiegnie jeszcze w sztafecie 4x400 m, gdzie biało-czerwone będą broniły tytułu

Justyna Święty-Ersetic kontra liderka europejskich tabel Femke Bol - tak finał biegu na 400 m w HME 2021 w Toruniu zapowiadała European Athletics. Nietrudno było przewidywać, jak będzie przebiegać ta rywalizacja, bo zarówno Polka, jak i Holenderka rewelacyjnie prezentowały się w półfinałach. Jako jedyne pokonały dwa okrążenia hali w czasie poniżej 52 sekund.

W finale od początku daleko do przodu wystrzeliła Bol i nie oddała prowadzenia do końca. Jej czas 50:63 jest najlepszym w tym roku w Europie. Za plecami 21-latki trwałą zażarta walka o dwa miejsca na podium. Justyna trochę została na początku, rywalki ją zablokowały, przez co musiała obiegać po wewnętrznym torze. Nie przeszkodziło jej to w wywalczeniu srebrnego krążka z rezultatem 51:41. Za nią finiszowała Jodie Williams, a bez medalu została Lieke Klaver.

HME 2021 w Toruniu: Srebrny medal Justyny Święty-Ersetic

- Wszystkie dziewczyny zaczęły bardzo mocno. Wiedziałam, że będę musiała się przepychać i nadrabiać. Nie chciałam wszystkiego pozostawiać losowi - oceniła Polka. - To, że dwie Holenderki pobiegły w finale, działa na naszą korzyść przed sztafetą. Widać, że Lieke Klaver zaczyna bardzo mocno, a potem nie wytrzymuje - dodała przed niedzielnymi sztafetami.

Justyna Święty-Ersetic do tej pory mogła pochwalić się indywidualnym brązem HME w Belgradzie w 2017 roku. Ponadto wywalczyła dwa złote i jeden brązowy krążek w rywalizacji sztafet 4x400 m.

W niedzielę Polka pobiegnie jeszcze w sztafecie 4x400 m. Biało-czerwone będą bronić tytułu sprzed dwóch lat z Glasgow. Plany "Aniołkom Matusińskiego", choć bez Igi Baumgart-Witan, Anny Kiełbasińskiej i Parycji Wyciszkiewicz-Zawadzkiej, mogą pokrzyżować Holenderki.