Zamknij

Polska olimpijka myśli o zakończeniu kariery. Ma dopiero 25 lat

19.08.2021 13:14
Dominika Baćmaga rozważa zakończenie kariery
fot. Jakub Kaminski/East News

Dominika Baćmaga, która jechała na igrzyska olimpijskie w Tokio z nadzieją na występ w eliminacjach sztafety kobiecej bądź mieszanej 4x400 m, mimo dopiero 25 lat rozważa zakończenie kariery. Jak zwykle wszystkiemu winne są pieniądze, w tym przypadku brak stypendium.

  • Dominika Baćmaga, olimpijka z Tokio, mimo zaledwie 25 lat rozważa zakończenie kariery
  • Zawodniczka może zostać do tego zmuszona przez brak stypendium i ogromne koszta przygotowań
  • Płocczanka pełniła w Japonii rolę rezerwowej w sztafecie mieszanej i kobiecej 4x400 m

Dominika Baćmaga jest młodzieżową mistrzynią Europy z 2017 roku i mistrzynią Polski z 2015 roku w sztafecie 4x400 m. Dzięki dobrym tegorocznym startom zakwalifikowała się do kadry na igrzyska w Tokio, ale od początku było pewne, że trudno będzie jej o występ choćby w eliminacjach czy to sztafety mieszanej, czy kobiecej. Jej koleżanki po fachu, zwłaszcza Justyna Święty-Ersetic, Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan, Anna Kiełbasińska i mistrzyni kraju Natalia Kaczmarek były w tym sezonie poza zasięgiem 25-letniej płocczanki. W efekcie pomimo dużych nadziei ani razu nie pojawiła się na olimpijskiej bieżni.

W sztafecie mieszanej Polacy pobiegli w składzie: Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Kajetan Duszyński (eliminacje), a w finale pierwszą trójkę zastąpili Karol Zalewski, Justyna Święty-Ersetic oraz Natalia Kaczmarek. Biało-czerwoni sięgnęli po złoty medal w tej konkurencji. Z kolei "Aniołki Matusińskiego" wystartowały w zestawieniu Święty-Ersetic, Hołub-Kowalik, Baumgart-Witan i Kaczmarek. W miejsce tej ostatniej w kwalifikacjach pobiegła Anna Kiełbasińska. Miejsca zabrakło nie tylko dla Dominiki Baćmagi, ale także dla Kornelii Lesiewicz i Kingi Gacki. Polki zdobyły srebrne krążki.

Dominika Baćmaga bez stypendium. Zakończy karierę?

Medalistki olimpijskie mają zapewnione finansowanie, natomiast problem pojawia się przy kolejnych nazwiskach. Dominika Baćmaga w emocjonalnym wpisie w mediach społecznościowych zdradziła, że z powodu braku środków być może będzie zmuszona zakończyć karierę. W listopadzie skończy dopiero 26 lat i z powodzeniem mogłaby pokusić się o start w igrzyskach w Paryżu, a nawet w Los Angeles.

"Minął ponad tydzień od momentu powrotu z Japonii. Wcześniej przez półtora miesiąca trwałam w ciągłym maksymalnym skupieniu, nawet na chwilę nie pozwalając sobie zmącić umysłu niepokojącymi myślami. Jednak muszę zmierzyć się z tym, co jest moim utrapieniem." - rozpoczyna swój post płocczanka.

"Droga do Tokio była bardzo kręta i ogromnie się cieszę, że pomimo dużych utrudnień udało mi się zajść tak daleko" - pisze. I dodaje. "Sam wyjazd na Igrzyska Olimpijskie oraz posiadanie miana Olimpijki jest ogromnym wyróżnieniem. Jednakże muszę sobie postawić bardzo ważne pytanie: CO TERAZ?".

W dalszej części klarownie przedstawia swoją sytuację. "Na sprawdzianie w Tokio, w biegu o życie, mającym wyznaczyć, kto zostanie wystawiony do sztafety 4x400 m, pobiegłam poniżej 52 sekund na 400 m. Polki w tym roku są tak mocne, że niestety mój wynik nie wystarczył, aby reprezentować Polskę chociaż w eliminacjach" - wyjaśnia.

"Sprawa w tej chwili wygląda następująco i czuję, jakby serce rozrywało mi się na milion kawałków na samą myśl o tym: Przed chwilą byłam w życiowej formie i poczułam, że odkryłam się w sporcie na nowo, a zastanawiam się nad zakończeniem kariery. Dlaczego? Kolejny rok zostanę między innymi bez stypendium. Sport wyczynowy generuje ogromne koszty. Moje środki nie są wystarczające do utrzymania się w taki sposób, by rywalizować na najwyższym poziomie. Kocham to co robię i nie wyobrażam sobie w tej chwili życia bez lekkoatletyki, a ostatni czas pokazał mi, że jestem w stanie biegać naprawdę bardzo szybko. Jednakże kiedyś trzeba podjąć decyzję o zakończeniu kariery. Czy właśnie nadchodzi ten moment? Wszystko powinno rozwiązać się w przeciągu miesiąca" - tłumaczy 25-latka.

RadioZET.pl/Instagram