Zamknij

Nie żyje mistrzyni olimpijska w rzucie oszczepem

13.03.2020 16:46
Dana Zatopkova
fot. Twitter/Frank Litsky

Dana Zatopkova nie żyje. Mistrzyni olimpijska w rzucie oszczepem zmarła w wieku 97 lat w szpitalu w Pradze. W swoim dorobku, prócz złota, ma jeszcze olimpijskie srebro oraz dwa mistrzostwa Europy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

W wieku 97 lat zmarła w szpitalu w Pradze Dana Zatopkova, złota i srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w rzucie oszczepem. Dwukrotna mistrzyni Europy (1954, 1958) była żoną słynnego biegacza Emila Zatopka.

Dana Zatopkova nie żyje. Mistrzyni olimpijska zmarła w wieku 97 lat

W trakcie igrzysk w Helsinkach w 1952 roku niemal jednocześnie wywalczyli złote medale. Zdjęcie, na którym Zatopkova obejmuje Emila po jego niespodziewanym zwycięstwie w maratonie obiegło cały świat.

"To był piękny pocałunek, a Emil sobie na niego zasłużył" - mówiła później w wywiadach.

Ona sama w Helsinkach rzuciła oszczepem 50,47 m i również wywalczyła złoto. Osiem lat później na igrzyskach w Rzymie była druga. Była też rekordzistką świata. W 1958 roku uzyskała wynik 55,73 m.

Zatopkova przyszła na świat 19 września 1922 roku w morawsko-śląskiej miejscowości Karwina. Tego samego dnia urodził się jej... przyszły mąż.

Razem z Emilem Zatopkiem, który zmarł 20 lat temu, byli w ówczesnej Czechosłowacji nie tylko sportowym, ale i moralnym przykładem. Kibice ich uwielbiali.

Nigdy nie zdecydowali się na to, by mieć dzieci. Ona po zakończeniu kariery była trenerką, on najpierw pracował jako śmieciarz, później przeniósł się do administracji.

TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/PAP