Zamknij

Wielkie święto lekkiej atletyki w Polsce. Chorzów gospodarzem DME 2023

27.10.2021 13:08

Lekkoatletyczne drużynowe mistrzostwa Europy 2023 odbędą się na Stadionie Śląskim w ramach III Igrzysk Europejskich - poinformowała oficjalnie European Athletics. Reprezentacja Polski dwa razy z rzędu wygrywała tę imprezę.

DME 2023 w Chorzowie
fot. PAWEL SKRABA/AGENCJA SE/East News
  1. DME 2023 w Chorzowie: opinie organizatorów
  2. DME 2021 w ramach IE 2023: kiedy impreza?

Lekkoatletyczne drużynowe mistrzostwa Europy w dwóch ostatnich edycjach odbywały się w Polsce - w 2019 roku sportowcy stawili się w Bydgoszczy, natomiast w tym roku rywalizowali na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W obu przypadkach najlepsi byli gospodarze - w pierwszym przypadku wyprzedzili Niemców, w drugim Włochów.

W 2021 roku w zawodach miało wziąć udział osiem drużyn, ale na przeszkodzie stanął koronawirus. Duża liczba zakażeń uniemożliwiła przyjazd do Chorzowie kadrze Ukrainy. Biało-czerwoni też byli osłabieni. Z różnych względów zabrakło Marii Andrejczyk, Ewy Swobody, Adama Kszczota, Piotra Liska, Anity Włodarczyk, Justyny Święty-Ersetic czy Joanny Jóźwik.

DME 2023 w Chorzowie: opinie organizatorów

- Jestem zachwycony i zaszczycony, mogąc ogłosić, że województwo śląskie ponownie będzie gościć najlepszych lekkoatletów Europy na Stadionie Śląskim. To kolejny wyraz uznania oraz docenienia pracy i kierunku, który kilka lat temu obraliśmy. Konsekwentnie pracujemy nad umacnianiem naszej pozycji na lekkoatletycznej mapie Europy i świata. Tylko w tym roku odbyły się u nas cztery wielkie międzynarodowe imprezy z udziałem najlepszych lekkoatletów – powiedział marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, cytowany w komunikacie urzędu.

W ramach umowy między European Athletics, Europejskim Stowarzyszeniem Komitetów Olimpijskich oraz Województwem Śląskim, po raz pierwszy w historii zawody wszystkich lig DME zostaną rozegrane w jednym miejscu, na Stadionie Śląskim.

- Od dłuższego czasu planowaliśmy, aby DME stały się kluczową częścią Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Tegoroczna edycja Superligi, która odbyła się na Śląsku, okazała się ogromnym sukcesem zarówno sportowym, jak i organizacyjnym, dlatego podjęliśmy decyzję, iż pierwsza, historyczna edycja mistrzostw obejmująca wszystkie ligi i odbywająca się pod egidą Igrzysk Europejskich ponownie odbędzie się na Stadionie Śląskim – wyjaśnił prezydent European Athletics Dobromir Karamarinow.

DME 2021 w ramach IE 2023: kiedy impreza?

Impreza odbędzie się w dniach 21 czerwca - 2 lipca 2023. Chorzowska arena gościła w maju 2021 także nieoficjalne MŚ sztafet.

Europejskie Igrzyska Olimpijskie odbędą się po raz trzeci - w 2015 ich gospodarzem było Baku, cztery lata później Mińsk, w 2023 impreza odbędzie się w Polsce.

W 2028 roku Chorzów będzie gościł lekkoatletyczne ME. Władze regionu złożyły też aplikację o organizację na Stadionie Śląskim mistrzostw świata w 2025.

loader

RadioZET.pl/PAP/Piotr Girczys/cegl