Czesi "odmrażają" lekkoatletykę. Pierwsze zawody 1 czerwca

27.04.2020 17:22
Pavel Maslak
fot. Pavel Maslak/Instagram

Czeski rząd zezwolił na organizację imprez sportowych z udziałem maksymalnie 50 osób i niemal natychmiast ogłoszono, że pierwsze takie zawody w lekkiej atletyce odbędą się 1 czerwca w Kladnie. Swój udział zapowiedziały gwiazdy tamtejszej "królowej sportu".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

W sobotę minister sportu w Polsce Danuta Dmowska-Andrzejuk ogłosiła szczegółowy plan "odmrażania" sportu. Od 4 maja zaczną działać ośrodki w Wałczu i w Spale, oczywiście przy zachowaniu rygoru sanitarnego. Zezwolenie na organizację imprez z udziałem do 50 osób przewidziano dopiero na ostatni, czwarty etap, ale nie ma jeszcze konkretnej daty, kiedy rzeczywiście to nastąpi.

"Razem na start" w Czechach

W Czechach, gdzie - jak przekonują miejscowe władze - pandemia koronawirusa jest pod kontrolą, datę zniesienia tego obostrzenia już ogłoszono. Od 25 maja będzie można organizować imprezy do 50 osób, a to otwiera drogę do przeprowadzenia m.in. zawodów lekkoatletycznych, choć w bardzo okrojonej formule. Nasi południowi sąsiedzi już zapowiedzieli, że pierwsze takie zmagania odbędą się 1 czerwca w Kladnie. Kibiców nie będzie, ale przyjedzie telewizja i co najważniejsze gwiazdy tamtejszego sportu - rekordzistka świata w rzucie oszczepem Barbora Spotakova, trzykrotny mistrz świata na 400 m Pavel Maslak czy wielki rywal polskich kulomiotów Tomas Stanek. Czesi mają długofalowy plan, bo w czerwcu takich "mikro-zawodów" zaplanowano sześć.

- Sportowcy chcą rywalizować tak szybko, jak to możliwe, a nasza federacja znalazła sposób na zorganizowanie wydarzeń z ograniczeniem do pięćdziesięciu osób. - powiedział Libor Varhanik, prezes Czeskiej Federacji Lekkoatletycznej i członek zarządu European Athletics.

Lekkoatleci załamani odwołaniem mistrzostw Europy: "Serce mi pęka"

- Nie mogę się doczekać pierwszych zawodów, nawet w ograniczonej formule. Rywalizacja zawsze jest lepsza niż trening. Cieszę się, że spotkamy się z innymi sportowcami z naszego kraju, choć oczywiście nie będziemy mogli mieć ze sobą normalnego kontaktu - oceniła Spotakova.

Wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Razem na start" równocześnie na 100 stadionach w całych Czechach i ma na celu nie tylko "odmrożenie" lekkiej atletyki dla najlepszych sportowców, ale także zachęcić innych obywateli, głównie dzieci i młodzież, do aktywności fizycznej.

ZOBACZ TAKŻE:

RadioZET.pl/European Athletics/atletika.cz