Caster Semenya nie będzie mogła startować z kobietami? IAAF pracuje nad nowymi przepisami

Krzysztof Sobczak
25.04.2018 19:49
Caster Semenya i Joanna Jóźwik w Rio
fot. Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EastNews

Nie rywalki z bieżni, a nowe przepisy Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych mogą zatrzymać dominację Caster Semenyi. IAAF postanowiło bowiem uregulować zasady rywalizacji zawodniczek z naturalnie podwyższonym poziomem testosteronu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Semenya to mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro w biegu na 800 m oraz trzykrotna mistrzyni świata na tym dystansie. Mająca umięśnioną sylwetkę oraz niski tembr głosu zawodniczka z RPA będzie zmuszona do farmakologicznego zbijania poziomu testosteronu pod groźbą zakazu startu na dystansach od 400 m do jednej mili.

Zobacz także

IAAF regulować tę kwestię próbowało już wcześniej, ale w 2015 roku przegrało sprawę przed Trybunałem Arbitrażowym ds. Sportu w Lozannie skierowaną przez biegaczkę z Indii Dutee Chand, której zabroniono startów właśnie z powodu wysokiego poziomu testosteronu.

- Testosteron, nieważne czy wytworzony przez organizm, czy do niego wstrzyknięty, zwiększa wydolność. CAS zażądał od nas przedstawienia zakresu przewagi jaką hormon daje, a teraz dysponujemy wynikami badań - powiedział przewodniczący IAAF Sebastian Coe.

Semenya zostanie zatrzymana?

Nowe przepisy mają zostać opublikowane w czwartek. W towarzyszącym im raporcie pojawia się nowa kobieca klasyfikacja - zawodniczki z zaburzeniami rozwoju płci (DSD).

Zdaniem badaczy biegaczki z DSD miały wyższy poziom testosteronu niż wynosi średnia dla kobiet, co skutkowało większą masą mięśniową i poziomem hemoglobiny. Dominacji predysponowanych w ten sposób pań nie zaobserwowano w sprintach oraz biegach na 5000 i 10000 m. Na tych dystansach Semenya, jeśli zechce, będzie mogła rywalizować bez żadnych obostrzeń.

RadioZET.pl/PAP/KS