Zamknij

Zaskakujące oświadczenie IAAF. Caster Semenya może startować z mężczyznami

Andreas Nicolaides
10.05.2019 09:51

Caster Semenya może zmienić dystans lub rywalizować z mężczyznami - w ten sposób IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) odpowiedział na krytykę decyzji o niedopuszczaniu zawodniczek ze zbyt wysokim poziomem testosteronu do startu na poszczególnych dystansach.

Caster Semenya
fot. PAP/EPA

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

IAAF zdecydował, że lekkoatletki, które mają poziom testosteronu na poziomie wyższym niż 5 nanomoli na litr, nie będą mogły rywalizować z kobietami na dystansach od 400 metrów do 1 mili. Caster Semenya, jedna z najbardziej znanych biegaczek zmagająca się ze zbyt wysokim poziomem testosteronu, złożyła apelację w tej sprawie do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie. Jej wniosek został jednak odrzucony.

Caster Semenya może startować z mężczyznami

W związku z tym wiele osób zaczęło krytykować decyzję IAAF. Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych odpowiedziało oficjalnym oświadczeniem, w którym czytamy, że zawodniczki, o których mowa, mogą po prostu zmienić dystans lub startować z mężczyznami.

Jak zareaguje na to Semenya? Wciąż czekamy na jej komentarz w sprawie. Wiele wskazuje jednak na to, że niebawem możemy być świadkami historycznej rywalizacji kobiet z mężczyznami w walce o medale najważniejszych imprez lekkoatletycznych.

Caster Semenya to złota medalistka MŚ w biegu na 800 metrów z 2009, 2011 i 2017 roku. W 2016 roku zdobyła na tym dystansie złoto igrzysk olimpijskich.

RadioZET.pl/SportoweFakty/AN