Zamknij

Ikona lekkiej atletyki w Afryce zdyskwalifikowana na 10 lat

18.02.2022 18:33
Blessing Okagbare zdyskwalifikowana na 10 lat za doping
fot. GIUSEPPE CACACE/AFP/East News

Blessing Okagbare, ikona lekkiej atletyki w Afryce, wicemistrzyni olimpijska w skoku w dal w Pekinie, została zdyskwalifikowana na 10 lat za stosowanie dopingu i odmowę współpracy podczas dochodzenia. To oznacza koniec kariery dla 33-letniej wszechstronnej zawodniczki.

Informację o dyskwalifikacji Nigeryjki podała niezależna organizacja międzynarodowa Athletics Integrity Unit (AIU), odpowiedzialna za walkę z dopingiem w lekkoatletyce.

Blessing Okagbare jest wicemistrzynią olimpijską (Pekin 2008) i wicemistrzynią świata (Moskwa 2013) w skoku w dal, brązową medalistką mistrzostw świata z Moskwy w biegu na 200 m oraz wielokrotną mistrzynią Afryki w sprincie na 100 m i skoku w dal. Jest też rekordzistką Czarnego Lądu na obu dystansach.

Blessing Okagbare na dopingu

Jej kłopoty rozpoczęły się 19 lipca 2021 roku. Na dwa tygodnie przed startem w igrzyskach olimpijskich w Tokio w jej organizmie wykryto kilka zakazanych substancji i wskutek afery nie mogła pojechać do Japonii. Następnie odmówiła współpracy, narażając się na podwojenie kary. I właśnie taki werdykt usłyszała w piątek.

Jak przekazała AIU w oświadczeniu, 33-letnia Okagbare ma teraz łącznie 10-letnią dyskwalifikację - "pięć lat za obecność i używanie wielu zabronionych substancji oraz pięć lat za odmowę współpracy w śledztwie AIU w jej sprawie".

Z takiej decyzji zadowolony jest m.in. były znakomity polski płotkarz i 400-metrowiec Marek Plawgo. "Wreszcie kary współmierne do przewinień. Blessing Okagbare dostała właśnie 10(!) lat dyskwy" - napisał na Twitterze.

RadioZET.pl/PAP, bia, cegl