Zamknij

Przełomowa decyzja CAS? Biegaczka Semenya może zostać uznana za mężczyznę

Andreas Nicolaides
14.02.2019 11:01

Biegaczka Caster Semenya może być klasyfikowana jako mężczyzna. Wszystko zależy od decyzji Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu, która zapadnie już w przyszłym tygodniu. To może być przełomowa chwila w światowym sporcie.

Caster Semenya
fot. AFP/EastNews

Caster Semenya od lat wzbudza kontrowersje, i to na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim uwagę zwraca jej wygląd i nienaturalne parametry fizyczne i... biologiczne. Jak się okazuje, biegaczka ma za dużo testosteronu i - aby rywalizować z kobietami - musiałaby przyjmować specjalne leki. Sama zawodniczka protestuje i nie chce zmniejszać poziomu męskich hormonów w organizmie.

Caster Semenya będzie klasyfikowana jako mężczyzna?

Z tego powodu Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) chce, by Semenya była klasyfikowana razem z mężczyznami. Sprawę ma rozstrzygnąć Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie.

Semenya to złota medalistka igrzysk olimpijskich w biegu na 800 metrów z 2016 roku i mistrzyni świata na tym dystansie z lat 2009, 2011 i 2017.

Na uwagę zasługują nie tylko jej sukcesy sportowe, ale też życie prywatne. W 2017 roku poślubiła swoją partnerkę - Violet Raseboyę.

Caster Semenya - ZDJĘCIA

RadioZET.pl/AN