Armand Duplantis - kosmita ze Szwecji. 18-latek mistrzem Europy w skoku o tyczce

Krzysztof Sobczak
12.08.2018 21:41
Armand Duplantis
fot. PAP/EPA

Dina Asher-Smith zdobyła trzy, a Justyna Święty-Ersetic czy 17-letni Jakob Ingebrigtsen po dwa złote medale lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Berlinie, ale ostatniego dnia show skradł wszystkim nastolatek ze Szwecji - Armand Duplantis.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Duplantis w listopadzie skończy 19 lat, w swoim dorobku do tej pory miał tylko tytuł mistrza Europy (2017) i wicemistrza świata juniorów (2016). W niedzielę przeszedł jednak samego siebie i wprowadził w osłupienie cały sportowy świat.

- Nie wiem, co on ma, ale ma jeszcze zapas - powiedział Paweł Wojciechowski, mistrz świata z Daegu. - To wielki talent - dodał Piotr Lisek.

Polacy zapisali na swoim koncie odpowiednio 5,90 i 5,80. Takie rezultaty podczas wielu imprez dawały medal, ale dziś trzeba było skakać 5.95. A i to dało Renaud Lavillenie tylko brązowy medal. Srebrny Timur Morgunow pokonał poprzeczkę na wysokości 6 m, a Duplantis dorzucił do tego wyniku jeszcze 5 cm.

Duplantis mistrzem świata

Armand Duplantis jest pierwszym nastolatkiem, który przeskoczył 6 m. Wyżej na otwartym stadionie skakał tylko legendarny Siergiej Bubka.

W tym wszystkim fantastycznie zachowali się starsi koledzy, ale też rywale. Kiedy Szwed pokonał 6 m, cała stawka do niego podbiegła, poklepała po ramieniu i przytuliła. Gdy nastolatek dołożył jeszcze 5 cm, Lavillenie oniemiał, a potem ruszył w kierunku przeciwnika i serdecznie mu pogratulował.

Warto przyglądać się temu chłopakowi.

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/KS