Zamknij

Znęcał się seksualnie nad zawodnikami. Został dożywotnio zdyskwalifikowany

23.12.2021 11:16
Alberto Salazar
fot. Aleksandra Szmigiel/REPORTER/East News

Amerykańskie SafeSport podtrzymało dożywotnią dyskwalifikację legendarnego trenera biegaczy Alberto Salazara. Sprawa dotyczyła seksualnego i emocjonalnego znęcania się nad swoimi podopiecznymi.

SafeSport Center to niezależna organizacja, która rozpatruje przypadki nadużyć i niewłaściwego postępowania w sportach olimpijskich. Zajęła się również przypadkiem Salazara.

Pierwsza decyzja o surowej karze dla słynnego trenera została ogłoszona pod koniec lipca. Jednak wtedy 63-latek złożył apelację. Teraz wyrok zapadł i nie ma już odwrotu. Dożywotnia dyskwalifikacja stała się faktem.

Utytułowany trener zdyskwalifikowany

Salazar w przeszłości miał okazje pracować z utytułowanymi biegaczami np. Brytyjczykiem Mo Farahiem. Współpraca z amerykańskim trenerem była jednak trudna i jak się okazuje fatalna w skutkach. W 2019 roku trzy lekkoatletki z jego grupy Mary Cain, Kara Goucher i Amy Yoder Begley zarzuciły mu cielesne oraz emocjonalne nadużycia.

W tym roku Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie w oddzielnej sprawie podtrzymał dyskwalifikację Salazara ukaranego w 2019 roku przez Amerykańską Agencję Antydopingową za nakłanianie zawodników do stosowania dopingu.

RadioZET.pl