Zamknij

Lekkoatletyczne ME: Anna Sabat rewelacją sezonu. Mistrzyni Polski podbije Berlin?

Krzysztof Sobczak
06.08.2018 12:09
Anna Sabat odkryciem sezonu w Polsce
fot. Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EastNews

Jeszcze dwa lata temu biegała na poziomie 2:08, dziś zbliża się do granicy 2:00 i jest mistrzynią Polski w biegu na 800 m. Przed Anną Sabat kolejny krok - lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w Berlinie, które rozpoczną się 6 sierpnia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Wiadomo, że dziewczyny biegające 1.58 czy 1.59 nie będą się mnie obawiać. Bądźmy poważni - mówi 24-latka z Jeżowa. Realna ocena swoich możliwości to jedno, ale drugie przeskok, jaki można zrobić w ciągu dwóch lat, będąc poza kadrą narodową, mając 250 złotych stypendium, z czego połowę wydaje się na bilet komunikacji miejskiej, żyjąc "na garnuszkU" u rodziców.

Anna Sabat - odkrycie sezonu

Przed dwoma tygodniami Anna Sabat została mistrzynią Polski w biegu na 800 m, wyprzedzając na finiszu halową wicemistrzynię świata na tym dystansie (2014) Angelikę Cichocką. Ostatnie metry 24-latka "pożerała" tak, jak jej bardziej rutynowana koleżanka i wielka nieobecna mistrzostw Polski Joanna Jóźwik - włączyła szósty bieg i pierwsza wpadła na metę. Kilka dni później w Sopocie wyśrubowała rekord życiowy do poziomu 2:01.28.

Jak sama mówi, jej dotychczasową przygodę ze sportem trudno nazwać karierą, bo nigdy nie stała na podium seniorskiej imprezy, a o zainteresowaniu mediów, przed którym ciągle się wzbrania, mogła tylko pomarzyć. - Mam swoje pięć minut. Trzeba jednak zachować zimną głowę, żeby się w tym wszystkim nie pogubić. Chcę się skupić na spokojnym treningu. Nie ma czasu na ujawnianie się i bycie na widelcu - oceniła.

Anna Sabat - kim jest mistrzyni Polski?

- Teraz nasi najlepsi zawodnicy to moi koledzy i koleżanki. Nie jestem już tylko fanem, który podchodzi, żeby zrobić sobie zdjęcie. Na mistrzostwach kraju pokazałam, że umiem też biegać turniejowo, co będzie bardzo potrzebne w Berlinie. Finisz jest moim atutem - mówi w wywiadach.

Do Berlina jedzie z nadzieją, ale też ze świadomością, że do przejścia eliminacji będzie potrzebne bieganie na poziomie rekordu życiowego.

Lekkoatletyczne ME: Kiedy bieg na 800 m?

Eliminacje 800 metrów pań podczas ME zaplanowano we wtorek 7 sierpnia. Finał odbędzie się trzy dni później. Na 800 m Polskę reprezentowała będzie w Berlinie również Cichocka - mistrzyni Europy na 1500 m sprzed dwóch lat.

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/PAP/KS