Kosmiczny wynik Anny Kiełbasińskiej. Szybciej biegała tylko Irena Szewińska

14.08.2021 15:00
Anna Kiełbasińska z drugim wynikiem w historii polskich biegów na 400 m

Anna Kiełbasińska na mityngu w La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii pokonała dystans 400 m w czasie 50.38 s, co jest drugim rezultatem w historii Polski. Szybciej biegała tylko Irena Szewińska, w niewiele wolniej Justyna Święty-Ersetic.

Rekord Polski w biegu na 400 m od 1976 roku należy do Ireny Szewińskiej i wynosi 49.28 s. Uzyskała go na igrzyskach olimpijskich w Montrealu. Ten wynik oznaczał wówczas rekord świata.

Od 45 lat żadna z polskich specjalistek na tym dystansie nie zbliżyła się do osiągnięcia jednej z najwybitniejszych lekkoatletek w historii. Najbliżej w 2018 roku była mistrzyni Europy Justyna Święty-Ersetic, ale rezultat 50.41 s i tak był o ponad sekundy słabszy od osiągnięcia Szewińskiej. W sobotę ten wynik "spadł" w tabeli wszech czasów na 3. miejsce, za Annę Kiełbasińską.

Anna Kiełbasińska z kosmicznym wynikiem na 400 m

31-letnia warszawianka, która w tym sezonie zmagała się z kontuzją stopy i rzutem na taśmę wywalczyła przepustkę na wyjazd na igrzyska olimpijskie w Tokio [wystąpiła w półfinale w sztafecie 4x400 m i wraz z koleżankami sięgnęła po srebrny medal - red.], na mityngu w szwajcarskim La Chaux-de-Fonds pokonała jedno okrążenie stadionu w czasie 50.38 s. Rywalizację wygrała, a jej mina na mecie mówi bardzo wiele.