Zamknij

Znana lekkoatletka zakończyła karierę. Ma dopiero 28 lat

01.11.2021 19:39
Angelica Bengtsson zakończyła karierę w wieku 28 lat
fot. AP/Associated Press/East News

Angelica Bengtsson, brązowa medalistka mistrzostw Europy i dwukrotna mistrzyni świata juniorek w skoku o tyczce, w wieku zaledwie 28 lat zdecydowała się zakończyć sportową karierę. "Teraz chcę być najlepszą w byciu sobą" - napisała Szwedka.

Angelica Bengtsson zdobywała medale w skoku o tyczce we wszystkich kategoriach wiekowych. Była mistrzynią świata juniorek młodszych (2009), dwukrotną mistrzynią świata juniorek (2010, 2012), a swój pierwszy tytuł w tej imprezie wywalczyła kilka dni po swoich 17. urodzinach, natomiast w gronie seniorek sięgnęła po trzy brązowe krążki - w mistrzostwach Europy w Amsterdamie w 2016 roku oraz w 2015 i 2017 roku w halowych mistrzostwach Starego Kontynentu. W 2015 roku była o krok od podium mistrzostw świata w Pekinie - rywalizację zakończyła wówczas na 4. pozycji. Nie wiodło jej się tylko na igrzyskach olimpijskich, gdyż w Londynie, Pekinie i Tokio nie przebrnęła eliminacji.

Wielką sympatię kibiców zyskała cztery lata później na mistrzostwach świata w Doha. Podczas jednej z prób na wysokości 4.80 m Szwedka złamała tyczkę. To nie podłamało jej psychicznie i w kolejnym podejściu pokonała tę wysokość, bijąc przy tym rekord swojego kraju na stadionie. Ostatecznie ukończyła zmagania na 6. miejscu.

Angelica Bengtsson kończy karierę

Podczas pandemii COVID-19, nie mając środków do życia, zatrudniła się przy budowie dróg, gdzie kierowała ruchem. Stracony sezon i problemy finansowe być może były jednym z powodów, dla których 28-latka zdecydowała się przejść na sportową emeryturę.

"Dziś postanowiłam zakończyć sportową karierę. I wiesz co? Jest mi lżej na sercu. Robiłam to od 6. roku życia, byłam w ciągłym ruchu, w podróży, poświęcałam się, by stawać się coraz lepszą. Teraz wreszcie będę mogła zwolnić" - napisała Bengtsson w mediach społecznościowych "Nadszedł czas, abym zainwestowała w życie poza sportem. Zamierzam być najlepsza w byciu sobą" - dodała.

RadioZET.pl