Agnes Jebet Tirop nie żyje. Medalistka MŚ i rekordzistka świata miała 25 lat

13.10.2021 14:17
Agnes Tirop Chebet nie żyje

Agnes Jebet Tirop nie żyje. Czwarta zawodniczka igrzysk olimpijskich w Tokio w biegu na 5000 m, brązowa medalistka i rekordzistka świata na dwukrotnie dłuższym dystansie została znaleziona martwa w swoim domu w Iten. Miała zaledwie 25 lat.

O śmierci Agnes Jebet Tirop poinformował szef kenijskiej federacji lekkoatletycznej Barnaba Korir. Według przekazanych przez niego wieści, 25-latka została zadźgana przez męża. Szczegóły tragedii nie są jednak znane; wyjaśni je śledztwo.

"Kenia straciła klejnot, jedną z najjaśniej świecących i najszybciej wschodzących gwiazd lekkiej atletyki - napisał działacz.

Agnes Jebet Tirop - sukcesy, osiągnięcia

Agnes Jebet Tirop za 10 dni świętowałaby swoje 26. urodziny. W swojej kolekcji miała medale mistrzostw świata w biegach przełajowych i w lekkiej atletyce. W 2013 roku w tej pierwszej specjalizacji wywalczyła srebrny krążek indywidualnie oraz złoty drużynowo w mistrzostwach świata juniorów w Bydgoszczy. W MŚ w biegu na 10 km stała na najniższym stopniu podium zarówno w Londynie, jak i Doha.

W sierpniu zadebiutowała w igrzyskach olimpijskich. W Tokio otarła się o medal na dystansie 5 km, ale ostatecznie musiała zadowolić się 4. miejscem.

Miesiąc temu na zawodach w Herzogenaurach w Niemczech czasem 30:01 pobiła rekord świata na 10 km, który nie zdążył zostać ratyfikowany przez World Athletics.