Zamknij

Wielki mistrz kończy karierę. Adam Kszczot: "Będę mógł być Tatą jakim pragnę"

14.02.2022 09:33
Adam Kszczot zakończył karierę. "Nareszcie będę mógł być Tatą jakim pragnę"
fot. Aleksandra Szmigiel/REPORTER

Adam Kszczot, wielokrotny medalista mistrzostw Europy i świata, zakończył karierę. 32-letni biegacz poinformował o tym na swoim Facebooku. „Nie mogłem znaleźć lepszej daty niż ta, żeby opowiedzieć o mojej zawodowej miłości, a tym samym pasji, czyli bieganiu” – napisał rekordzista Polski.

Adam Kszczot opisał powody zakończenia kariery w obszernym poście na Facebooku. Wśród argumentów za podjęciem takiej decyzji mistrz Europy wymienił chęć przebywania z rodziną, a także pogarszające się relacje z PZLA.

"Chciałbym od teraz zawsze mieć przy sobie żonę i dzieci, ale trenując nie jest to optymalne dla wykonania planu treningowego, a finansowo niemożliwe do udźwignięcia. Dzieci są małe tylko raz, to zdanie często do mnie wraca w myślach. Kolejnym powodem są pogarszające się relacje z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, a to w obliczu argumentu rodziny znacząco ułatwia decyzje – nie ukrywał Kszczot.

Kszczot kończy karierę. "Byłem poza domem przez 250 dni w roku"

Sportowiec wyznał też, że po zakończeniu kariery ma zamiar pracować w rodzinnej firmie APER Solution sp. z o.o, która zajmuje się projektowaniem i montażem instalacji energetycznych. Do tego będzie się angażował w działalność innego przedsiębiorstwa, opracowującego technologie symulacji wysokościowej.

"Zaczyna się nowy etap, w którym w domu spędzę znacznie więcej czasu niż przez całe moje dotychczasowe życie. Nie będzie to trudne, bo zwyczajowo byłem poza domem przez prawie 250 dni w roku. Moi najbliżsi nie mogą się doczekać, ja również i to jest główny powód podjętej przeze mnie decyzji" - napisał Kszczot.

Adam Kszczot zakończył karierę. Lista jego osiągnięć

Adam Kszczot jest dwukrotnym medalistą mistrzostw świata w biegu na 800 metrów (srebro w Pekinie i Londynie). Trzykrotnie stawał na podium w halowych MŚ (złoto w Birmingham, srebro w Sopocie i brąz w Dosze). Do tego trzykrotnie zdobywał złoto podczas mistrzostw Europy – w 2014, 2016 i 2018 r.

Kszczot wywalczył też trzy złote medale na halowych mistrzostwach Europy (2011,2013,2017). 32-latek jest też obecnym rekordzistą Polski w biegu na 800 metrów w hali.

RadioZET.pl/PAB