Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Witold Bańka kandydatem Europy na szefa Światowej Agencji Antydopingowej

30.01.2019 13:35
sport

W środę w Strasburgu Komitet Rady Europy ds. WADA (CAHAMA), odpowiedzialny za sprawy antydopingowe, zdecydował, że minister sportu i turystyki Witold Bańka będzie kandydatem na szefa Światowej Agencji Antydopingowej – poinformowała rzeczniczka resortu Anna Ulman.

Witold Bańka kandydatem Europy na szefa WADA fot. PAP

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

"Minister Witold Bańka wygrał w pierwszej turze zdecydowaną większością głosów!" - poinformowała rzeczniczka. Na polskiego kandydata wskazało 28 osób. Druga była Norweżka Linda Hofstad Helleland (16 głosów).

Kongres WADA w listopadzie

Oficjalnie wybór następcy Craiga Reedie'ego, który kieruje organizacją jako przedstawiciel ruchu olimpijskiego, odbędzie się na listopadowym kongresie tej organizacji w Katowicach. Jednak zgodnie z zasadą rotacyjnej prezydentury, powinien nim zostać kandydat wyłoniony przez rządy krajów.

Czym jest WADA?

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) powstała w listopadzie 1999 roku jako niezależna fundacja pod przewodnictwem MKOl. Dwa lata później przeniosła się ze Szwajcarii do Kanady. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Poza tym m.in. publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.

RadioZET.pl/PAP/KS

Oceń