Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Tour de Pologne: Ewan pierwszy na mecie w Zabrzu

01.08.2017 18:45
sport

Australijczyk Caleb Ewan z ekipy Orica wygrał czwarty etap kolarskiego Tour de Pologne z Zawiercia do Zabrza. Żółtą koszulkę lidera utrzymał trzeci na mecie Słowak Peter Sagan (Bora-Hansgrohe).

Caleb Ewan fot. PAP

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Drugi finiszował Holender Danny van Poppel (Sky).

Dziewiąte miejsce zajął najlepszy z Polaków 19-letni Alan Banaszek (CCC Sprandi Polkowice). Jest on bratankiem prezesa PZKol Dariusza Banaszka i najmłodszym uczestnikiem wyścigu.

W klasyfikacji generalnej dzięki bonifikacie zdobytej na mecie Sagan powiększył do 10 sekund przewagę nad Belgiem Dylanem Teunsem (BMC). Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) jest wciąż trzeci, a jego strata do kolegi klubowego wzrosła do 16 sekund.

We wtorek kolarze pokonywali najdłuższy, mierzący 238 km odcinek wyścigu. W Zawierciu panował tropikalny upał, pod kołami samochodów topił się asfalt. Było bardzo duszno.

Etap przez ponad cztery godziny stał pod znakiem ucieczki sześciu zawodników, którzy oderwali się od peletonu niedługo po starcie. W akcji brał udział Paweł Bernas z reprezentacji oraz jeden przedstawiciel ekipy CCC Sprandi Polkowice Słoweniec Jan Tratnik.

Szóstka uzyskała przewagę blisko siedmiu minut, dzieląc między sobą punkty na trzech lotnych premiach i jednej górskiej. Najwięcej skorzystał Holender Bert-Jan Lindeman (LottoNL-Jumbo), obejmując prowadzenie w klasyfikacji aktywnych. W ten sposób odebrał granatową koszulkę Adrianowi Kurkowi.

Ostatni z uciekających Francuz Remi Cavagna (Quick-Step) został doścignięty dopiero na rundach w Zabrzu, pięć kilometrów przed metą.

Mimo upału na trasie pojawiły się tysiące kibiców, a najwięcej na mecie przed stadionem Górnika. Zabrze po raz pierwszy w historii było organizatorem mety etapu TdP.

W środę następny odcinek dla sprinterów, z Nagawczyny do Rzeszowa (130 km).

RadioZET.pl/PAP/KS

Oceń