Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Tym razem nie skoczkowie. Kolarze grupy Sky oskarżeni o nieprawidłowe kombinezony

02.07.2017 16:22
sport

Francuska ekipa FDJ oraz amerykańska BMC zarzuciły brytyjskiej grupie Sky wykorzystanie "dodatku aerodynamicznego" w kombinezonach czterech kolarzy podczas sobotniej jazdy indywidualnej na czas w Duesseldorfie, otwierającej wyścig Tour de France.

Tym razem nie skoczkowie. Kolarze grupy Sky oskarżeni o nieprawidłowe kombinezony fot. PAP/EPA

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Chodzi o niewielkie, wypełnione powietrzem kuleczki o nazwie Vortex, wszyte na barkach i ramionach, które miałyby poprawić aerodynamikę zawodnika. Według dyrektora sportowego FDJ Frederica Grappe'a zysk czasowy, uzyskany na liczącej 14 km trasie pierwszego etapu, mógł wynieść od 18 do 25 sekund.

- Regulamin jest jasny: nie wolno stosować żadnych elementów aerodynamicznych w kombinezonie kolarza. Sky złamało przepisy - powiedział Grappe grupie dziennikarzy na starcie drugiego etapu z Duesseldorfu do Liege.

Zarzuty stanowczo odpierał dyrektor sportowy Sky Nicolas Portal. - Wszystko jest zgodne z przepisami. Nasze stroje zostały zatwierdzone przez komisarzy wyścigu. Nie podejmowalibyśmy ryzyka przegrania Touru na pierwszym etapie, próbując oszukiwać - podkreślił. Inne ekipy również stosowały ten materiał - dodał, nie wymieniając jednak ich nazw.

Jeden z ekspertów francuskich ocenił, że kuleczki redukują o 5 proc. współczynnik oporu powietrza i tym samym podnoszą moc zawodnika o 24 waty.

W pierwszej dziesiątce sobotniego etapu uplasowało się aż czterech przedstawicieli drużyny Sky: pierwszy był Brytyjczyk Geraint Thomas, trzeci - Białorusin Wasyl Kiryjenka, szósty - trzykrotny zwycięzca Tour de France Brytyjczyk Chris Froome, a ósmy - Michał Kwiatkowski. Kuleczki Vortex znajdowały się m.in. w kombinezonach Thomasa i Froome'a.

Rezultaty etapu zostały oficjalnie potwierdzone przez komisję sędziowską Wielkiej Pętli. 

RadioZET.pl/PAP/DG

Oceń