Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ryszard Szurkowski sparaliżowany. Dramatyczny wypadek legendarnego kolarza

06.11.2018 10:39
sport

Ryszard Szurkowski uległ poważnemu wypadkowi na trasie kolarskiego wyścigu weteranów w Kolonii. Przeszedł już kilka operacji, jest częściowo sparaliżowany.

Ryszard Szurkowski fot. ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Do wypadku doszło 10 czerwca. - Nie jechałem zbyt szybko, pewnie coś ponad 40 km/h, w płaskim, szerokim terenie. Dwóch kolarzy przede mną sczepiło się kołami, ja walnąłem w nich i poleciałem na bruk, a z tyłu najechał na mnie peleton - opisał sytuację Szurkowski w rozmowie z Kamilem Wolnickim dla "Przeglądu Sportowego".

Ryszard Szurkowski - wypadek w Kolonii

Wszystko to działo się na trasie wyścigu weteranów w Kolonii. - Walnąłem twarzą w asfalt. Nic więcej sobie nie zrobiłem, nie miałem żadnych zadrapań na ciele. Ale głowa... Jakby ktoś walnął mnie dechą w czapę. Słyszałem trochę trzasku, zgrzytu, widziałem swój kask przed sobą, bo spadł mi z głowy. O dziwo, nie straciłem przytomności - powiedział.

Szurkowski natychmiast trafił do szpitala. Konsekwencje wypadku, z pozoru niegroźnego, okazały się bardzo poważne. Legendarny kolarz przeszedł dwie operacje kręgosłupa i operację twarzy. - Górna szczęka rozpadła się na trzy części, oczy wisiały w zasadzie na sznurkach, miałem zmiażdżony nos i wyrwaną dolną wargę - przyznał.

Problemy z twarzą to niestety nie wszystko. Ma czterokończynowe porażenie. Mimo że w chwili obecnej przykuty jest do łóżka, widoczna jest poprawa. Jak sam przyznał, jeszcze dwa miesiące temu niczym nie mógł ruszać, teraz porusza już trochę rękami i palcami u stóp.

Leczenie urazu rdzenia kręgowego. Jest nowa metoda

Szurkowski - osiągnięcia. Co wygrał w trakcie kariery?

Ryszard Szurkowski ma 72 lata, jest jednym z najwybitniejszych polskich kolarzy w historii. W swoim dorobku ma trzy złote medale mistrzostw świata, jedno srebrno i dwa srebra igrzysk olimpijskich wywalczone w drużynowej jeździe na czas. Triumfował też w Wyścigu Pokoju.

RadioZET.pl/Przegląd Sportowy/AN

Oceń