Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Rusza 41. edycja Rajdu Dakar. Na starcie 11 Polaków

07.01.2019 09:00
sport

W poniedziałek w stolicy Peru Limie rozpocznie się 41. Rajd Dakar, najsłynniejsza i najtrudniejsza terenowa impreza na świecie. Startuje 11 Polaków, w tym mający szanse na wysokie miejsce w kategorii samochodów Jakub Przygoński w Mini.

Rajd Dakar 2019 fot. PAP/EPA

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Tegoroczny Dakar jest nietypowy. Po raz pierwszy w historii odbędzie się tylko w jednym kraju. Z tego powodu impreza jest krótsza niż zwykle. Liczy tylko 10 etapów, a start i metę zaplanowano w Limie. Na 5500 kilometrów 3000 to odcinki specjalne, z czego 70 procent to wydmy i piasek. Do startu zostało zgłoszonych 167 motocykli i quadów, 126 samochodów i pojazdów UTV oraz 41 ciężarówek. Zwycięzcy będą znani 17 stycznia.

Rajd Dakar 2019 - Polacy. Kto startuje?

Walkę o podium zapowiada piąty w ubiegłorocznej edycji Przygoński, którego pilotem kolejny raz będzie Belg Tom Colsoul. Faworytami są jednak inni kierowcy Mini, w tym 13-krotny zwycięzca Dakaru (siedem razy za kierownicą samochodu i sześć razy na motocyklu) Francuz Stephane Peterhansel oraz prowadzący Toyotę Katarczyk Nasser Al-Attiyah.

Ciekawie zapowiada się rywalizacja motocyklistów. O zwycięstwo powinni rywalizować przede wszystkim fabryczni kierowcy KTM, zwycięzcy trzech poprzednich edycji: Austriak Matthias Walkner, Brytyjczyk Sam Sunderland i Australijczyk Toby Price. W barwach Orlen Teamu pojadą Maciej Giemza i Adam Tomiczek. Ich cel to czołowa "20".

Kolejny raz mechanikiem w trzyosobowej załodze holenderskiej ciężarówki Gerarda de Rooya będzie Dariusz Rodewald. Oni już dwukrotnie byli najlepsi - w 2012 i 2016 roku. Teraz ponownie spróbują przełamać dominację rosyjskich Kamazów.

Pierwszy etap z Limy do Pisco liczy 331 km, z czego 84 to odcinek specjalny.

RadioZET.pl/PAP/AN

Oceń
Tagi