Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Młodzi sportowcy otrzymają wsparcie od państwa. Rusza program Team 100

21.06.2017 14:30
sport

Premier Beata Szydło oraz minister sportu i turystyki Witold Bańka zaprezentowali na warszawskim Torwarze program finansowania młodych, perspektywicznych sportowców pod nazwą "Team 100". Każdy z zawodników będzie otrzymywał rocznie około 40 tys. zł.

Beata Szydło i Witold Bańka fot. PAP

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Projekt powstał z inicjatywy ministra sportu we współpracy z Polską Fundacją Narodową i Instytutem Sportu.

- Polska Fundacja Narodowa jest instytucją powołaną do inicjowania i realizowania projektów, które mają na celu promować nasz kraj oraz polskie wartości za granicą. Młodzi sportowcy, którzy otrzymają za jej pośrednictwem wsparcie, osiągając dobre wyniki i postępując zgodnie z zasadami fair play, mogą być doskonałymi ambasadorami Polski w świecie. Inwestycja w młode pokolenie jest inwestycją dla Polski i Polaków. Tym samym program +Team 100+ doskonale wpisuje się w misję PFN, jaką jest promocja naszej ojczyzny - przypomniała premier Szydło.

Program "Team 100" ma wspierać sportowców w wieku 18-23 lat, przygotowujących się przede wszystkim do igrzysk w Tokio 2020.

- Planujemy objąć opieką sponsorską przez spółki Skarbu Państwa grupę wyselekcjonowanych, około stu zawodników sportów letnich i zimowych w kategorii juniora starszego i młodzieżowca. Chcemy zapewnić im dodatkową ścieżkę finansowania, by mieli możliwość prowadzenia kariery dwutorowej. Te pieniądze będą mogły być przeznaczone na studia, dodatkowe zgrupowanie, poradę dietetyka, psychologa, trenera klubowego - zapowiedział minister Bańka.

Każdy ze sportowców będzie otrzymywał około 40 tys. zł rocznie. Będą mogli samodzielnie decydować o wykorzystaniu otrzymanych środków.

- Jesteśmy dumni, że zostaliśmy zaproszeni przez Ministerstwo Sportu i Turystyki do ufundowania programu "Team 100". Stawiamy na młodzież, która ma ambicje walczyć o najwyższe stopnie podium, chce promować polskie wartości, a także pełnić rolę ambasadorów polskości w świecie - powiedział prezes Polskiej Fundacji Narodowej Andrzej Jurkiewicz.

Partnerem merytorycznym projektu "Team 100" jest nadzorowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki Instytut Sportu. Zawodnicy zakwalifikowani do projektu zobowiązali się do przestrzegania "Kodeksu uczestnika programu Team 100".

RadioZET.pl/PAP/KS

Oceń