Polskie koszykarki straciły szanse na udział w mistrzostwach Europy

17.11.2018 20:33

Reprezentacja Polski koszykarek przegrała z Turcją w Bydgoszczy 49:68 (13:14, 9:15, 10:26, 17:13) w meczu 5., przedostatniej kolejki eliminacji mistrzostw Europy. To czwarta porażka biało-czerwonych, która definitywnie przekreśla ich szanse na awans do finałów Eurobasketu.

Polska - Turcja fot. PAP

Turcja ma komplet zwycięstw i jest liderem tabeli grupy B. Polska eliminacje zakończy w środę spotkaniem w Bydgoszczy z Estonią, która nie ma zwycięstwa.

El. ME kobiet. Polska - Turcja

Spotkanie miało bardzo podobny przebieg jak pierwszy mecz obydwu drużyn w Ankarze. Polki znakomicie rozpoczęły i prowadziły z faworytem 5:0, 7:3, 11:5. Z minuty na minutę Turczynki prezentowały się coraz lepiej, a ich obrona sprawiała biało-czerwonym coraz więcej kłopotu. Po rzucie z dystansu jednej z liderek rozgrywającej Isil Alben rywal objął pierwsze prowadzenie, w 9. minucie 14:13.

Fatalna skuteczność biało-czerwonych w drugiej kwarcie spowodowała, że podopieczne trenera Ekrema Memnuna w drugiej odsłonie uzyskały szybko przewagę 10 punktów i prowadziły w połowie tej części 24:14, bo przez sześć minut Polki uzyskały tylko punkt z rzutu wolnego Karoliny Puss.

Lepsza defensywa zespołu trenera Arkadiusza Rusina sprawiła, że do przerwy Turcja prowadziła tylko 29:22.

W drugiej części dominacja rywalek nie podlegała dyskusji - dominowały pod tablicami (w całym meczu 35:27) i były skuteczniejsze. Polki walczyły, ale fizyczna przewaga Turczynek była znacząca. W połowie trzeciej kwarty w walce podkoszowej z naturalizowaną Amerykanką, środkową Quanitrą Hollingsworth kontuzji kolana doznała wyróżniająca się w polskim zespole Angelika Stankiewicz, która musiała opuścić parkiet. Turczynki wykorzystały to i po akcjach zza linii 6,75 m najlepszej na parkiecie Alben - 19 pkt i osiem zbiórek, prowadziły 49:28 i 55:32 po 30 minutach.

Na Alben biało-czerwone nie miały w sobotę żadnego sposobu - rozgrywająca trafiła sześć z siedmiu rzutów za trzy punkty. To właśnie rzuty zza linii 6,75 m były jednym z najważniejszych czynników - Turczynki trafiły 14 z 28, a Polki zaledwie 2 z 16 prób.

Podopieczne trenera Arkadiusza Rusina miały przebłyski niezłej defensywy, ale kilka minut przestoju powodowało, że rywalki z łatwością zdobywały punkty. Najlepiej prezentowała się pod koszem zawodniczka miejscowego Artego 22-letnia Karolina Poboży, która nie ulękła się silniejszych i bardziej doświadczonych rywalek - zdobyła osiem punktów i miała osiem zbiórek.

Pożegnanie Eweliny Kobryn

Turczynki kontrolowały sytuację na parkiecie w ostatniej części i wygrały bez większych problemów. W przerwie spotkania odbyła się uroczystość pożegnania reprezentacyjnej środkowej Eweliny Kobryn, która przez 13 lat występowała w kadrze. Obecnie 36-letka spodziewa się dziecka.

Polska - Turcja 49:68 (13:14, 9:15, 10:26, 17:13)