Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

55-latka zakwalifikowała się na igrzyska olimpijskie w Tokio [WIDEO]

27.06.2019 17:21
sport

Ni Xialian, chińska tenisistka stołowa reprezentująca Luksemburg, zdobyła brązowy medal II Igrzysk Europejskich w Mińsku i zakwalifikowała się na igrzyska olimpijskie w Tokio w 2020 roku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zawodniczka ma... 55 lat.

Ni Xialian fot. PAP/EPA

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Fani tenisa stołowego w Polsce mogą kojarzyć Ni Xialian z występów z Lucjanem Błaszczykiem. Oboje sięgnęli po złoty medal w grze mieszanej podczas mistrzostw Europy w 2002 roku w Zagrzebiu.

Pierwsze sukcesy Chinka odnosiła 36 lat temu. W 1983 roku, jeszcze jako reprezentantka Państwa Środka, zdobyła dwa złote medale mistrzostw świata - w grze mieszanej i drużynowo.

W 1989 roku Ni Xialian przeniosła się do Niemiec, a następnie do Luksemburga, gdzie przyjęła obywatelstwo. Dzięki temu mogła startować w mistrzostwach Europy, w których wywalczyła trzy złote krążki - dwa indywidualnie i jeden, wspomniany już z Błaszczykiem, w mikście.

Ni Xialian wystartuje w Tokio 2020

W dniu rozpoczęcia igrzysk olimpijskich w Tokio (24 lipca) Xialian będzie miała 57 lat - urodziny obchodzi bowiem 4 lipca. Będzie to jej trzeci występ na najważniejszej imprezie czterolecia - zadebiutowała w Sydney (2000), a następnie pojawiła się w Pekinie (2008). W obu przypadkach bez sukcesów.

RadioZET.pl/KS

Oceń
Tagi