20 najlepszych sportowców ostatniego stulecia wg "Przeglądu Sportowego"

11.11.2018 11:45

"Przegląd Sportowy" z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wybrał 20 najlepszych sportowców ostatniego stulecia. W zestawieniu znaleźli się m.in. Robert Lewandowski, Adam Małysz, Kamil Stoch czy Justyna Kowalczyk.

Adam Małysz fot. ARTUR BARBAROWSKI/East News

Na 20. miejscu sklasyfikowany został Witold Woyda, polski szermierz, który w 1972 roku zdobył dwa złote medale olimpijskie. Przed nim umieszczono Grzegorza Latę, króla strzelców piłkarskich mistrzostw świata z 1974 roku, który zdobył z reprezentacją Polski dwa brązowe medale mundialu oraz złoto i srebro igrzysk olimpijskich. 18. pozycja przypadła Robertowi Lewandowskiemu. Wyżej znaleźli się Janusz Kusociński, złoty medalista igrzysk olimpijskich w biegu na 10 tysięcy metrów, i Tomasz Wójtowicz - siatkarz, który w dorobku ma m.in. złoto olimpijskie i złoto mistrzostw świata.

Otylia Jędrzejczak znalazła się za to na miejscu 15. Polska pływaczka w trakcie swojej kariery zdobywała złote medale IO, mistrzostw świata i Europy, trzykrotnie wygrywała plebiscyt "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca roku. Przed nią dziennikarze "PS" umieścili Zbigniewa Bońka, byłego piłkarza Juventusu Turyn, z którym wygrał Puchar Europy, i obecnego prezesa PZPN. 13. pozycja należy do innego piłkarza - Kazimierza Deyny. Na 12. lokacie znalazła się Halina Konopacka, złota medalista igrzysk olimpijskich w rzucie dyskiem z 1928 roku. 11. miejsce zajął Józef Szmidt, dwukrotny złoty medalista olimpijski w trójskoku.