Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Cztery ciała znalezione na najwyższym obozie na Mount Evereście

24.05.2017 09:38
sport

Zwłoki czterech osób zostały znalezione we wtorek w nocy przez ekipę ratowników w namiocie w najwyższym obozie na Mount Evereście (8848 m n.p.m.) - poinformował przedstawiciel nepalskiego ministerstwa turystyki Hemanta Dhakal.

Everest fot. PAP/EPA

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Ratownicy znaleźli nieżywych wspinaczy, gdy udali się w góry, żeby wydobyć ciało słowackiego himalaisty, który zginął w weekend - pisze agencja Associated Press.

Zwłoki znalezione na wysokości 8000 m n.p.m

Na razie nie ustalono jeszcze tożsamości czwórki. Kolejni ratownicy ruszyli w góry, żeby ustalić więcej szczegółów.

Mingma Sherpa z firmy Seven Summit Treks, który koordynował wydobycie zwłok Słowaka, sprecyzował, że ciała czterech himalaistów znaleziono we wtorek w nocy w obozie czwartym, na wysokości 8000 m n.p.m.; jest to ostatni obóz przed atakiem szczytowym.

Sprowadzenie ciał z takiej wysokości wymaga udziału wielu Szerpów, którzy muszą zejść do obozu drugiego. Stamtąd zwłoki zostaną zabrane przez śmigłowiec.

250 osób zginęło od pierwszego zdobycia Everestu

W tym roku na Mount Evereście śmierć poniosło już sześciu wspinaczy. W ubiegłym roku najwyższy szczyt świata zdobyły 443 osoby od strony nepalskiej oraz około 200 od strony Tybetu; śmierć poniosło pięć osób.

Od zdobycia Everestu w 1953 r. przez Nowozelandczyka Edmunda Hillary'ego i Szerpę Tenzinga Norgaya, na Dachu Świata zginęło ponad 250 osób.

RadioZET.pl/PAP/AN

Oceń