Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Marcin Dołęga po 9 latach odbierze medal olimpijski

04.07.2017 16:56
sport

Międzynarodowy Komitet Olimpijski oficjalnie poinformował PKOl o przyznaniu Marcinowi Dołędze brązowego medalu igrzysk wywalczonego w kategorii 105 kg w Pekinie w 2008 roku.

Marcin Dołęga fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Pismo podpisane przez przewodniczącego MKOl Thomasa Bacha wpłynęło do Polskiego Komitetu Olimpijskiego 4 lipca.

Dyskwalifikacja Rosjanina

Dołęga, który uzyskał w stolicy Chin w dwuboju wynik 420 kg, został sklasyfikowany na czwartej pozycji. Taki sam rezultat miał Rosjanin Dmitrij Łapikow, który zdobył brązowy medal dzięki niższej od Polaka wadze ciała.

Do PKOl przesłano już brązowy medal dla Dołęgi. Zostanie on wręczony zawodnikowi prawdopodobnie we wrześniu.

Cztery lata później w Londynie uważany za jednego z głównych kandydatów do miejsca na najwyższym stopniu podium Dołęga spalił trzy podejścia w rwaniu do 190 kg i odpadł z rywalizacji w kategorii 105 kg. Liderem po rwaniu był Bartłomiej Bonk, który w dwuboju wywalczył medal brązowy.

Dołęga też problemy z dopingiem

Pod koniec października trzykrotny mistrz świata w kategorii 105 kg Dołęga został zawieszony przez Polski Związek Podnoszenia Ciężarów po ujawnieniu wyników badań, które wykryły u niego podwyższony poziom nonandrosteronu. To był powód, że nie wystąpił w MŚ w Astanie i podjął decyzję o zakończeniu kariery.

Marcin Dołęga pochodzi ze sportowej rodziny, jego starszy brat Robert jest obecnie trenerem kadry Polski, a młodszy Daniel rywalizuje w kategorii +105 kg.

Zyskali też inni Polacy

MKOl potwierdził także, że z powodu wykrycia zabronionych środków dopingowych u zawodniczek, na szóste miejsce w klasyfikacji igrzysk w Pekinie została przesunięta sztangistka Aleksandra Klejnowska-Krzywańska w kategorii 58 kg, a na siódme lekkoatletka Wioletta Frankiewicz (3000 m z przeszkodami).

RadioZET.pl/PAP/KS

Oceń