MŚ w wioślarstwie: Polska czwórka podwójna kobiet ze złotym medalem

15.09.2018 13:33

Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald i Katarzyna Zillmann zostały w Płowdiw wioślarskimi mistrzyniami świata w rywalizacji czwórek podwójnych. To jedyny medal biało-czerwonych w regatach w Bułgarii.

MŚ w wioślarstwie: Polska czwórka podwójna kobiet ze złotym medalem fot. PAP

Podopieczne trenera Jakuba Urbana pokonały dwukilometrowy dystans w czasie 6.08,96. Prowadziły praktycznie od startu do mety, kontrolując przewagę nad pozostałymi osadami.

- Obserwowałyśmy cały czas nasze rywalki, nie dawałyśmy im poczuć, że mają moc. Dążyłyśmy do tego, żeby one dostosowywały się do nas, a nie my do nich - powiedziała Wieliczko na antenie TVP Sport.

Srebrny medal wywalczyły Niemki, prowadzone przez byłego szkoleniowca biało-czerwonych Marcina Witkowskiego - do Polek miały prawie dwie i pół sekundy straty. Na trzeciej pozycji uplasowały się Holenderki.

- Było super. Świetny bieg "pojechałyśmy", naprawdę. To jest spełnienie marzeń - cieszyła się na mecie Zillmann.

Przed rokiem w Sarasocie na Florydzie Polki w tym samym składzie wywalczyły srebro. W lipcu w Glasgow zostały także mistrzyniami Europy.

Wcześniej w sobotę piąte miejsce w rywalizacji czwórek bez sterniczki zajęły Olga Michałkiewicz, Joanna Dittmann, Monika Ciaciuch i Maria Wierzbowska, srebrne medalistki sprzed roku z Sarasoty. Podopieczne trenerów Urbana i Michała Kozłowskiego uzyskały 6.32,05. Triumfowały Amerykanki - 6.25,57

Później szóstą lokatę w czwórce podwójnej zajęli Szymon Pośnik, Maciej Zawojski, Dominik Czaja i Wiktor Chabel. Polacy jeszcze 200 m przed metą walczyli o podium z czterema innymi osadami, ale w końcówce osłabli. Ich wynik to 5.39,43, natomiast zwycięska osada Włoch uzyskała 5.35,31.

Tylko te trzy polskie załogi zdołały zakwalifikować się do finałów A. Siedem innych wystąpiło w finałach B (o miejsca 7-12). W jednym z nich zwycięstwo odniosła czwórka bez sternika w składzie: Zbigniew Schodowski, Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda i Michał Szpakowski.

Regaty w Płowdiw zakończą się w niedzielę, ale tego dnia nie startują już biało-czerwoni. Polskę reprezentowało 12 osad.