Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Igrzyska w Pjongczang zagrożone? Jest oświadczenie MKOL

22.09.2017 18:55
sport

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) odpowiadając w oficjalnym komunikacie francuskiej minister sportu potwierdził, że stale monitoruje stan bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim, gdzie w lutym 2018 roku odbędą się zimowe igrzyska.

Igrzyska fot. East News

MKOl wyjaśnił, że jego przedstawiciele są w codziennym kontakcie z ONZ i rządami państw uczestników.

"Nasze działania mają na celu znalezienie dyplomatycznego rozwiązania narastającego konfliktu. Monitorujemy sytuację, natychmiast reagujemy na jej zmiany. Obecnie nie ma zagrożenia igrzysk w Pjongczangu" - podkreślono w komunikacie. MKOl ponownie potwierdził, że nie ma planu B co do gospodarza najbliższych zimowych igrzysk.

Reakcja na wypowiedź francuskiej minister

Komunikat opublikowany w Lozannie jest odpowiedzią na ogłoszone stanowisko Francji, która przyznała, że jej "sportowcy nie pojadą na igrzyska w Pjongczangu, jeśli ich bezpieczeństwo nie będzie zagwarantowane". Zapowiedziała to w czwartek minister sportu Laura Flessel.

Francuska minister sportu jest pierwszym politykiem, który dopuścił możliwość rezygnacji reprezentacji swojego kraju z udziału w przyszłorocznych igrzyskach.

Impreza odbędzie się w dniach 9-25 lutego w Pjongczangu, oddalonym o 80 km od granicy z Koreą Płn. Napięta sytuacja między tym ostatnim krajem a USA to efekt podziemnego zdetonowania w tym azjatyckim państwie 3 września potężnego ładunku nuklearnego i przeprowadzenie kilkanaście dni później kolejnej próby rakiety balistycznej o znacznym zasięgu.

RadioZET.pl/PAP/MP

Oceń