Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Afera w PZKol: Prokuratura Regionalna w Warszawie czeka na zawiadomienie

28.11.2017 18:35
sport

Do Prokuratury Regionalnej w Warszawie jak na razie nie wpłynęło jeszcze zawiadomienie w sprawie nieprawidłowości w Polskim Związku Kolarskim - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa znajdującej się w stolicy Prokuratury Regionalnej Agnieszka Zabłocka–Konopka.

Afera w PZKol: Prokuratura Regionalna w Warszawie czeka na zawiadomienie fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Odpowiednią notatkę dotyczącą PZKol złożyło do Prokuratury Krajowej ministerstwo sportu. Po wpłynięciu zgłoszenia do Prokuratury Regionalnej w Warszawie ta zajmie się sprawą.

- Rozpoznanie i nadanie biegu procesowego przedmiotowemu doniesieniu zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu postępowania karnego nastąpi niezwłocznie po jego wpłynięciu do Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Po szczegółowym zapoznaniu się z treścią wskazanego zawiadomienia, podjęta zostanie decyzja w zakresie wydania postanowienia o wszczęciu postępowania przygotowawczego, celem wszechstronnego wyjaśnienia wszelkich przedstawionych w nim okoliczności - poinformowała prokurator Zabłocka–Konopka.

Problemy PZKol nasiliły się 8 listopada, gdy firma CCC, główny sponsor, zrezygnowała z dalszego finansowania. Powodem miał być konflikt prezesa spółki Dariusza Miłka z szefem federacji Dariuszem Banaszkiem. Następnego dnia Piotr Kosmala i Adam Wadecki zrezygnowali z funkcji wiceprezesów związku. Na 22 grudnia w Pruszkowie został zwołany nadzwyczajny zjazd delegatów, który ma głosować m.in. nad votum zaufania dla Banaszka i dla każdego z osobna członka zarządu PZKol.

23 listopada resort sportu cofnął pół miliona złotych dotacji, jaką związek miał otrzymać do końca bieżącego roku. Powodem było trwające zamieszanie wokół federacji.

W sobotę, w wywiadzie dla portalu WP SportoweFakty, Kosmala, były wiceprezes PZKol, ujawnił, że „ważna osoba w środowisku kolarskim” miała się dopuścić czynów ohydnych jak zastraszanie, seks z podopiecznymi, w tym z nieletnimi, a nawet gwałt. Dodatkowo w grę wchodziły nadużycia finansowe. Potwierdzić miał to zewnętrzny audyt zlecony przez Banaszka.

Po tej publikacji minister Bańka wezwał zarząd PZKol do natychmiastowej dymisji. Także w sobotę PKN Orlen poinformował o wstrzymaniu finansowania związku.

RadioZET.pl/PAP/AN

Oceń
Tagi