Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Były rajdowy mistrz Polski zatrzymany przez CBŚP. Wyłudził miliony złotych

26.06.2019 10:49
sport

CBŚP na polecenie prokuratury w Łodzi zatrzymało Filipa N. Mężczyzna usłyszał zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej przez której działalność Skarb Państwa miał stracić co najmniej 65 mln zł - podaje Prokuratura Krajowa. Jak podają media, Filip N. to były rajdowy mistrz Polski.

CBSP fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Jak podaje biuro prasowe Prokuratury Krajowej, na polecenie prokuratora Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi funkcjonariusze CBŚP zatrzymali Filipa N. - Prokurator przedstawił mu zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw skarbowych. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania - poinformowano.

- Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że Filip N. osiągał korzyści majątkowe z popełnianych przestępstw skarbowych oraz gospodarczych. Podejrzanemu grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności - podano.

W toku postępowania - jak informuje PK - prokurator ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza działała w latach 2012–2017, która doprowadziła do niekorzystnego rozporządzania mieniem Skarbu Państwa. Miało to się stać m.in. poprzez wyłudzenia podatkowe związane z fikcyjnym obrotem artykułami elektronicznymi, pojazdami mechanicznymi oraz częściami do nich, a także prawami do rozpowszechniania i kopiowania utworów słowno-muzycznych.

Filip N. zatrzymany: Szajka wyłudziła ponad 60 milionów złotych

Prokuratura informuje ponadto, że podmioty zarządzane przez grupę przestępczą wprowadzały w błąd urzędy skarbowe, co do faktycznego wewnątrzunijnego obrotu towarami, w tym - jak napisano - co do zwrotu podatku VAT, a także co do wysokości należnego podatku. - Na skutek działalności grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 65 mln złotych - zaznaczono.

- W toku dotychczasowych czynności procesowych dokonano zabezpieczenia dokumentacji księgowej związanej z prowadzoną działalnością dotyczącą obrotu pojazdami, elektroniką i utworami słowno-muzycznymi. Zabezpieczono także od Filipa N. szereg przedmiotów, których zawartość będzie poddawana analizie w toku dalszych czynności - napisano.

Ponadto, prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. - Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy - podano.

Pierwszy o zatrzymaniu Filipa N. poinformował portal TVP.info. W informacji portalu podano także, że 37-letni N. to były rajdowy mistrz Polski.

RadioZET.pl/PAP/MW

Oceń
Tagi