Zamknij

Druga kadencja Witolda Bańki. Polak ponownie szefem WADA

18.11.2022 20:42

Witold Bańka pozostanie na stanowisku szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Były minister sportu nie miał kontrkandydata i został wybrany przez aklamację podczas posiedzenia Rady Fundacji WADA w Monrealu.

Witold Bańka
fot. PAP/EPA

Witold Bańka jest szefem WADA od 1 stycznia 2020 roku. W ponad półgodzinnym wystąpieniu poprzedzającym oficjalną reelekcję podsumował pierwszą kadencję, a także wskazał kluczowe kwestie na najbliższe trzy lata.

- Pandemia była wielkim wyzwaniem dla całego świata, nie tylko tego sportowego. Nie tak wyobrażałem sobie początek mojej prezydencji. Jestem dumny jak WADA i cała społeczność antydopingowa poradziła sobie z tym wyzwaniem. Liczba pobieranych próbek jest już większa niż przed pandemią - podkreślił. Za największe osiągnięcia w minionych trzech latach wymienił też m.in. reformę zarządzania WADA, powołanie nowego departamentu edukacji, a także zwiększenie budżetu, co było jednym z punktów jego programu wyborczego.

Plany WADA na drugą kadencję Bańki

Największe wyzwania na drugą kadencję to znaczne zwiększenie liczby testów, dalszy rozwój edukacji, prewencji oraz komunikacji ze sportowcami.
- Sportowcy zawsze są w centrum naszego działania. Antydoping zawsze będzie trudną skomplikowaną materią. Sportowcy potrzebują kogoś, do kogo będą mogli się zwrócić, aby rozwiał ich wątpliwości. Oczywiście zwalczanie dopingu polega na łapaniu i karaniu, ale również ważne jest wspieranie i zapobieganie. Dlatego będę kontynuował wysiłki w zakresie informowania o naszej pracy oraz poprawianiu komunikacji - zapowiedział Bańka, który ze względu na regulamin nie będzie mógł ubiegać się o trzecią kadencję.

WADA powstała w listopadzie 1999 roku jako niezależna fundacja pod przewodnictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Poza tym m.in. publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.

RadioZET.pl/PAP