Zamknij

Została drugą Polką w historii, która zdobyła K2. "Góra czekała na to 36 lat"

Maciej Walasek
22.07.2022 10:26

Monika Witkowska została drugą Polką w historii po Wandzie Rutkiewicz, która zdobyła K2. Himalaistka na szycie K2 w Karakorum (8611 m) stanęła w piątek rano. Informację potwierdził jej fanpage'u na Facebooku.

Monika Witkowska
fot. Monika Witkowska - Podróże małe i duże/Facebook screen

"MONIKA ZDOBYŁA K2!!!!! Rano o 5.59 weszła na szczyt, jako druga Polka w historii po Wandzie Rutkiewicz! 36 lat góra czekała na drugą Polkę, Monika trzeci rok próbowała wyjechać, by to zrealizować. Za pierwszym razem pandemia zablokowała, rok temu tak samo i wycofała się jej agencja, przez co tydzień przed wyprawą musiała zmienić górę na Broad Peak. Teraz Monika czuła, że się uda" - napisano.

K2 jest uważany za najtrudniejszy technicznie ośmiotysięcznik. Rutkiewicz stanęła na jego szczycie jako pierwsza osoba z Polski 23 czerwca 1986 roku.

Monika Witkowska zdobyła K2

"Ostatni etap wspinaczki był bardzo ciężki ze względu na pionowe ściany okute lodem, w tym legendarne, wąziutkie przejście zwane >>szyjką butelki<<, a nad nim olbrzymi serak. Strome wejście powyżej 8200 metrów plus sypki, głęboki śnieg było prawdopodobnie najtrudniejszą wspinaczką dla Moniki w jej karierze. Wchodząc na K2 Monika napisała również, że się poryczała ze szczęścia. Spełniła swoje największe górskie marzenie. Teraz wraca do obozu 3. Miejmy nadzieję, że spokojnie i bez przeszkód!" - czytamy dalej.

Mająca w swoim dorobku również żeglarskie dokonania Witkowska na ośmiotysięczniki wspina się od blisko dziesięciu lat. Na szczycie Mount Everest (8848 m) stanęła w 2013 roku. W kolejnych latach zdobyła jeszcze Manaslu (8156) i Lhotse (8516).

RadioZET.pl/PAP