Znakomite otwarcie ME. Wysoka wygrana Polaków z Czechami

02.09.2022 19:24
Mateusz Ponitka

Reprezentacja Polski koszykarzy pokonała Czechów 99:84 w pierwszym meczu na ME. Kolejnym rywalem biało-czerwonych będą Finowie.

Polscy koszykarze zaczęli ME meczem ze współgospodarzami Czechami. Początek spotkania w Pradze był udany dla biało-czerwonych, gdzie świetnie układała się współpraca między Aleksandrem Balcerowskim a Mateuszem Ponitką, którzy odgrywali główne role w pierwszych minutach, dając Polsce prowadzenie 13:7. Czesi byli bezradni w swoich akcjach, a na koniec pierwszej kwarty biało-czerwoni mieli jedenastopunktową przewagę 29:18.

Początek drugiej kwarty to popis zmienników Czechów, którzy trafiali rzuty za trzy punkty, znacznie odrabiając straty do Polaków 30:36. Igor Milicic selekcjoner naszej drużyny poprosił o czas. Jednak to nie zatrzymało naszych południowych sąsiadów, którzy byli o wiele skuteczniejsi od Polaków, doganiając naszych, doprowadzając do remisu pod sam koniec kwarty 43:43. W tym momencie Czesi wyszli na trzypunktowe prowadzenie, po tym gdy trzy rzuty wolne wykorzystał Hruban. Na szczęście dzięki jednemu wolnemu Ponitki i akcji Michalaka z Balcerowskim druga kwarta skończyła się remisem 46:46.

Polscy koszykarze rozbili Czechów w ME

Początek drugiej części meczu to świetne otwarcie i ponowne przejęcie inicjatywy przez Polaków. Biało-czerwoni zdobyli siedem punktów z rzędu, wychodząc na prowadzenie 53:46. Czesi trafiali jedynie z rzutów wolnych.

Gra Polaków zaczęła się nakręcać głównie za sprawą Michała Sokołowskiego, po którym rzucie na 64:55 czeski szkoleniowiec poprosił o przerwę. Czechów ratowały jedynie rzuty za trzy punkty, ale i tak to Polacy dyktowali warunki, wygrywając kwartę 69:63. Na szczególną uwagę zasługiwała kapitalna gra pomiędzy Ponitką a Balcerowskim.

W ostatniej, czwartej kwarcie Polacy dalej trzymali Czechów na dystans. Jednak w ostatnich pięciu minutach przed końcem Czesi rzucili resztki sił, odrabiając sześć punktów. Mimo to Polacy odpowiadali aktywną obroną, nie dopuszczając Czechów w strefę podkoszową. Jednocześnie znakomicie spisywali się liderzy, gdzie Slaughter i Ponitka udanie rzucali za trzy punkty. W ostatnich minutach Czesi byli coraz bardziej zrezygnowani i finalnie przegrali 84:99 w pierwszym meczu EuroBasketu. Już w sobotę Polacy zmierzą się z reprezentacją Finlandii.

Polska - Czechy 99:84 (29:18, 17:28, 23:17, 30:21).