Zamknij

Nie żyje jeden z najwybitniejszych polskich żużlowców w historii. Miał 67 lat

25.11.2020 13:22
Zenon Plech
fot. Tomasz Kawka/East News

Zenon Plech nie żyje. Jeden z najwybitniejszych polskich żużlowców w historii zmarł w wieku 67 lat. Plech to wielokrotny medalista mistrzostw Polski oraz świata.

O śmierci Zenona Plecha jako pierwsze poinformowało Wybrzeże Gdańsk, klub, z którym żużlowiec był związany jako zawodnik oraz trener.

"Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dziś w wieku 67 zmarł Zenon Plech, jeden z najwybitniejszych żużlowców w historii, wieloletni lider oraz trener GKS Wybrzeże. Rodzinie składamy najszczersze wyrazy współczucia" - napisano w klubowym komunikacie.

Zenon Plech nie żyje. Wybitny polski żużlowiec zmarł w wieku 67 lat

W trakcie swojej kariery Zenon Plech dwukrotnie stawał na podium finałów indywidualnych mistrzostw świata. W 1973 roku był trzeci, przegrywając jedynie z Jerzym Szczakielem i Ivanem Maugerem, zaś w 1979 roku był drugi, ulegając wówczas już jedynie Maguerowi.

Z reprezentacją Polski popularny "Super Zenon" wywalczył pięć "krążków" w drużynowych mistrzostwach świata (jeden srebrny i cztery brązowe), a także cztery w mistrzostwach świata par (jeden srebrny i trzy brązowe).

Indywidualnym mistrzem Polski zostawał pięciokrotnie, a w klasyfikacji medalowej tychże rozgrywek lepszy jest od niego tylko Tomasz Gollob. Trzy razy wygrywał także prestiżowy Złoty Kask.

Klubową karierę zaczynał w 1976 roku w Stali Gorzów, z którą trzy razy zdobył mistrzostwo. Dopiero potem przeniósł się do Wybrzeża, by na koniec kariery ścigać się w lidze brytyjskiej dla Hackney Hawks oraz Sheffield Tigers.

Po zakończeniu kariery pracował jako trener, m.in. reprezentacji Polski. Z biało-czerwonymi zdobył w 2001 roku srebrny medal drużynowego Pucharu Świata.

Zobacz także

RadioZET.pl