Zbigniew Szczepkowski nie żyje

Maciej Walasek
04.02.2019 19:15
znicz
fot. Shutterstock

Zbigniew Szczepkowski nie żyje. Znakomity polski kolarz, olimpijczyk z Montrealu 1976 zmarł w nocy z 3 na 4 lutego. Miał 66 lat.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku  

Zbigniew Szczepkowski urodził się 4 maja 1952 i z powodzeniem startował zarówno na szosie jak i na torze.

Był wielokrotnym mistrzem Polski w drużynowej jeździe na czas na dystansie 100 km. W 1980 roku jego partnerami byli: Czesław Lang, Stefan Ciekański, Lechosław Michalak. W tym samym roku zdobył brązowy medal mistrzostw Polski w indywidualnej jeździe na czas. Wielokrotny medalista mistrzostw kraju w konkurencjach torowych.

Zobacz także

Na igrzyskach olimpijskich w 1976 roku w Montrealu wystartował w torowym wyścigu na 4 km na dochodzenie (partnerami byli: Jan Jankiewicz, Czesław Lang, Krzysztof Sujka). Polska drużyna zajęła 5. miejsce. W roku 1981 zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu Milk Race.

Zwycięzca wielu wyścigów w kraju i za granicą. W 1982 roku wygrał wyścig Dookoła Turcji, w 1984 zwyciężył w Coppa Caduti we włoskim Arezzo, rok później triumfował w Coppa Giulio Burci w Poggio (Włochy). Zajmował miejsca na podium etapowym w prestiżowych imprezach, jak GP Wilhelma Tella, Milk Race, Sealink International GP, Dookoła Maroka, Tour de Pologne, Dookoła Dolnej Saksonii, Giro Delle Regioni.

Po zakończeniu kariery sportowej poświęcił się szkoleniu. Pracował z młodymi kolarzami w warszawskiej Legii, a od 2000 roku pełnił funkcje dyrektora sportowego w polskich zawodowych grupach kolarskich. Od 2016 roku pracował w Polskim Związku Kolarskim.

W listopadzie 2010 za wybitne osiągnięcia sportowe został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

RadioZET.pl/PAP/MW