Zamknij

Rada Europy zatwierdziła kandydaturę Witolda Bańki na prezydenta WADA

Krzysztof Sobczak
27.02.2019 10:38
Witold Bańka oficjalnym kadydatem Europy na prezydenta WADA
fot. PAP

Rada Europy zdecydowała w środę, że minister sportu i turystyki Witold Bańka będzie europejskim kandydatem na szefa Światowej Agencji Antydopiongowej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

"Komitet Ministrów RE jednogłośnie zaakceptował mnie dzisiaj jako oficjalnego kandydata Europy na stanowisko prezydenta" - przekazał na Twitterze minister sportu. Wcześniej Witold Bańka wygrał głosowanie w Komitecie Rady Europy de. WADA.

Kongres WADA w listopadzie

Oficjalnie wybór następcy Craiga Reedie'ego, który kieruje organizacją jako przedstawiciel ruchu olimpijskiego, odbędzie się na listopadowym kongresie tej organizacji w Katowicach. Jednak zgodnie z zasadą rotacyjnej prezydentury, powinien nim zostać kandydat wyłoniony przez rządy krajów.

Czym jest WADA?

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) powstała w listopadzie 1999 roku jako niezależna fundacja pod przewodnictwem MKOl. Dwa lata później przeniosła się ze Szwajcarii do Kanady. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Poza tym m.in. publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.

RadioZET.pl/PAP/KS