Zamknij

Witold Bańka kandydatem Europy na szefa Światowej Agencji Antydopingowej

Krzysztof Sobczak
30.01.2019 13:35
Witold Bańka kandydatem Europy na szefa WADA
fot. PAP

W środę w Strasburgu Komitet Rady Europy ds. WADA (CAHAMA), odpowiedzialny za sprawy antydopingowe, zdecydował, że minister sportu i turystyki Witold Bańka będzie kandydatem na szefa Światowej Agencji Antydopingowej – poinformowała rzeczniczka resortu Anna Ulman.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

"Minister Witold Bańka wygrał w pierwszej turze zdecydowaną większością głosów!" - poinformowała rzeczniczka. Na polskiego kandydata wskazało 28 osób. Druga była Norweżka Linda Hofstad Helleland (16 głosów).

Kongres WADA w listopadzie

Oficjalnie wybór następcy Craiga Reedie'ego, który kieruje organizacją jako przedstawiciel ruchu olimpijskiego, odbędzie się na listopadowym kongresie tej organizacji w Katowicach. Jednak zgodnie z zasadą rotacyjnej prezydentury, powinien nim zostać kandydat wyłoniony przez rządy krajów.

Czym jest WADA?

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) powstała w listopadzie 1999 roku jako niezależna fundacja pod przewodnictwem MKOl. Dwa lata później przeniosła się ze Szwajcarii do Kanady. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Poza tym m.in. publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.

RadioZET.pl/PAP/KS