Zamknij

Wicepremier Rosji wybrany prezesem ważnej federacji. Kreml ogłosił sukces

07.08.2022 14:07

Arkadij Dworkowicz, wicepremier Rosji, został ponownie wybrany na prezesa szachowej federacji FIDE. Kreml wykorzystał ten fakt, by ogłosić propagandowy sukces. - To oczywiście bardzo dobra wiadomość – stwierdził rzecznik Władimira Putina, Dmitrij Pieskov

Były premier Rosji wybrany prezesem ważnej federacji. Kreml ogłosił sukces
fot. Xinhua/Sipa USA/East News

Arkadij Dworkowicz został wybrany na szefa szachowej federacji FIDE po raz drugi. Rosjanin pełnił tę funkcję od 2018 roku, gdy pokonał w wyborach Georgiosa Makropoulosa. Teraz ponownie wystartował w wyborach i znowu je wygrał.

Sukces wicepremiera Rosji został natychmiast wykorzystany przez Kreml do celów propagandowych. - To bardzo dobra wiadomość i znaczące zwycięstwo. FIDA jest ważną organizacją, czeka go wiele pracy. Mamy nadzieję, że odniesie sukces – ogłosił Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta Rosji.

Arkadij Dworkowicz pełnił rolę wicepremiera od 2012 do 2018 roku. Prezydentem w tym czasie był Władimir Putin. Rosyjski szef FIDA rywalizował o stanowisko szefa organizacji z ukraińskim arcymistrzem Adrijem Baryszpoletsem, który oskarżał go o bycie częścią „rosyjskiej maszyny wojennej”. Dworkowicz tuż po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę powiedział, że „jest myślami z cywilami”, ale po kilku tygodniach dodał, że „w Ukrainie nie ma miejsca na nazizm”.

RadioZET.pl/PAB