Zamknij

Warszawa i Berlin gospodarzami IO 2036? Zaskakująca propozycja

17.09.2021 10:26
igrzyska olimpijskie
fot. BELGA/AFP/EAST NEWS

Niemieccy politycy prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) przedstawili program do 2050 roku. Wśród pomysłów znalazła się propozycja zorganizowania przez Berlin i Warszawę igrzysk olimpijskich w 2036 roku.

Igrzyska olimpijskie 2036 w Warszawie i Berlinie? Taki pomysł padł ze strony skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec. AfD zaprezentowało plan do 2050 roku pt: "Świat. Miasto. Berlin 2050 - alternatywny plan dla Berlina". Jednym z punktów jest to, aby za 15 lat doszło do wydarzenia, które "zmieni wizerunek stolicy Niemiec". O całej sprawie poinformował dziennik "Berliner Zeitung".

Igrzyska olimpijskie odbywałyby się wówczas w setną rocznicę hitlerowskich igrzysk w Berlinie. Twórcą inicjatywy jest George Pazderski - jeden z liderów partii.

IO 2036 w Warszawie i Berlinie? Zaskakujący pomysł niemieckich polityków

- To byłaby wielka koncepcja pokojowa. Mogłoby to zlikwidować wiele resentymentów, które wciąż istnieją w obu krajach - przekonywał.

Dotychczas gospodarzem igrzysk olimpijskich zostawało jedno miasto. Wyjątkiem jest przykład Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które w 2026 roku odbędą się w Mediolanie i Cortina d'Ampezzo.

Wcześniej Niemcy poza igrzyskami w 1936 roku w Berlinie byli organizatorami IO w Monachium 1972.

RadioZET.pl