Wanda Rutkiewicz 41 lat temu zdobyła Mount Everest. Polka w Google Doodle

16.10.2019 10:31
Wanda Rutkiewicz
fot. kadr z wideo

Wanda Rutkiewicz 41 lat temu jako trzecia himalaistka na świecie zdobyła Mount Everest. Google nie zapomniało o pierwszej osobie z Polski, która dokonała tego historycznego osiągnięcia. Aby upamiętnić to wydarzenie, przedstawiono je w Google Doodle.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Wanda Rutkiewicz jest jedną z najwybitniejszych Polek w światowym himalaizmie. Była trzecią kobietą i pierwszym Polakiem, który zdobył Mount Everest. Dokładnie 41 lat temu, 16 października 1978 roku o godzinie 13:45 Polka weszła na najwyższy szczyt świata. To był nieprawdopodobny wyczyn, ponieważ w tamtym czasach bardzo mało kobiet podejmowało decyzję o uprawianiu himalaizmu. W związku z wydarzeniem Google przygotowało specjalną wersję Google Doodle, upamiętniając himalaistkę.

Wanda Rutkiewicz - kim była himalaistka, która 41 lat temu zdobyła Mount Everest? [GOOGLE DOODLE]

Bez tytułu
fot. screen

Wanda Rutkiewicz: Najwybitniejsza polska himalaistka

Wanda Rutkiewicz w całej swojej karierze zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników (w tym K2 uważany za jeden z najbardziej niebezpiecznych). W maju 1992 himalaistka zginęła podczas próby wejścia na Kanczendzongę (8598 m n.p.m.) – najwyższy szczyt w Indiach.

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Turystyki Nepalu przeprowadzenie akcji ratunkowej nie było możliwe. Jej ciała nigdy nie odnaleziono.

Google Doodle: Czym jest?

Google Doodle to specjalny model wyszukiwarki Google, w którym nawiązuje się do wyjątkowych wydarzeń, rocznic i postaci historycznych. Na jeden dzień zmieniane jest logo przeglądarki. Zazwyczaj w polskim internecie możemy obserwować wyjątkowe grafiki stworzone przy okazji m.in.: Sylwestra, Walentynek czy różnych wydarzeń sportowych np. mistrzostw świata w piłce nożnej, czy igrzysk olimpijskich.

RadioZET.pl/sport.pl, money.pl