Zamknij

300 rosyjskich sportowców podejrzanych o doping. WADA przekazała nazwiska

Krzysztof Sobczak
14.12.2017 18:56
Witalij Smirnow
fot. PAP/EPA

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) przekazała międzynarodowym federacjom na spotkaniu w Lozannie 300 nazwisk rosyjskich sportowców podejrzanych o stosowanie niedozwolonych środków.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Jak poinformowała platforma "insidethegames" chodzi o zawodników, których nie złapano bezpośrednio na dopingu, ale podejrzewa się ich o manipulację próbkami. Zakłada się zatem, że wszyscy przyjmowali niedozwolone środki między kwietniem 2012 roku a wrześniem 2015. Zasugerowano, że wśród nich może być wielu sportowców, którzy szykują się do startu w igrzyskach w Pjongczangu (9-25 lutego).

Zobacz także

Międzynarodowy Komitet Olimpijski już wcześniej zawiesił Rosjan, ale zostawił pewną furtkę. Ci, przy których nie ma podejrzeń, będą mogli wystąpić pod neutralną flagą.

W trakcie spotkania poinformowano również, że ministerstwo sportu w Rosji przez lata nakazywało laboratorium w Moskwie, aby nie przekazywało WADA podejrzanych próbek.

W sumie w moskiewskiej bazie danych ma być ok. 10 tys. nazwisk. Dotychczas Komisja Dyscyplinarna MKOl zdyskwalifikowała dożywotnio ponad 30 rosyjskich sportowców. Nie będą oni mogli już wystąpić w igrzyskach.

W mityngu w Lozannie uczestniczyli przedstawiciele międzynarodowych federacji. Wszystkie przekazane informacje dają obraz tego, jak funkcjonował cały mechanizm dopingu w Rosji. Przekazano nie tylko nazwiska, ale także listę substancji oraz opinie ekspertów.

RadioZET.pl/PAP/KS