W Szklarskiej Porębie rusza budowa ośrodka narciarskiego na miarę MŚ

19.08.2019
Aktualizacja: 19.08.2019 11:04
W Szklarskiej Porębie rusza budowa ośrodka narciarskiego na miarę MŚ
fot. Jan KUCHARZYK/East News

W ciągu dwóch lat w Szklarskiej Porębie powstanie nowoczesny ośrodek narciarsko-biathlonowy, który ma umożliwić organizację zawodów Pucharu Świata, a nawet mistrzostw świata. Właśnie ruszyła budowa kompleksu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Po latach niepowodzeń, nieporozumień i konfliktów interesów udało się w końcu doprowadzić do rozpoczęcia inwestycji, z której od 2021 roku będą mogli korzystać biegacze narciarscy, kombinatorzy norwescy oraz biathloniści. Wprawdzie od 1976 roku organizuje się w tym miejscu Bieg Piastów, a w sezonach 2011/2012 i 2013/2014 udało się zorganizować zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich, wykorzystując tym samym popularność Justyny Kowalczyk, to jednak wszystko to odbywało się m.in. bez odpowiedniego zaplecza, w tym armatek do sztucznego naśnieżania tras. Wkrótce ma się to zmienić.

- To termin [2021 rok - przy. red.], w którym zawodowcy, amatorzy oraz biathloniści mają zyskać najlepsze w Polsce i jedno z najlepszych na świecie centrum do uprawiania swojej dyscypliny. Ośrodek sprosta wymaganiom każdej z tych grup. Zachowa dawny klimat, ale zostanie dostosowany do potrzeb federacji FIS i IBU. To pozwoli organizować zawody PŚ w biegach i biathlonie, a w przyszłości być może dowolną imprezę mistrzowską - przyznał marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Nowy ośrodek narciarsko-biathlonowy w Szklarskiej Porębie

Ośrodek w Jakuszycach zyska m.in. szersze trasy, szatnie, hotel, centrum odnowy biologicznej, strzelnicę, bieżnię lekkoatletyczną oraz całoroczną rolkostradę. Zadbano również o system naśnieżania, przez brak którego w 2014 roku o mały włos nie odwołano zmagań w Pucharze Świata.

Cała inwestycja ma kosztować 140 milionów złotych. Część tej kwoty pokryje Ministerstwo Sportu i Turystyki.

RadioZET.pl/Przegląd Sportowy/KS