Vuelta a Espana: Marc Soler najszybszy na 2. etapie

21.10.2020 20:00
Marc Soler

Marc Soler, hiszpański kolarz z ekipy Movistar, wygrał po samotnym finiszu w miejscowości Lekunberri drugi etap wyścigu Vuelta a Espana. Na prowadzeniu umocnił się drugi na mecie Słoweniec Primoz Roglić (Jumbo-Visma).

Soler wyprzedził o 19 sekund dziewięcioosobową grupę, na której czele finiszował Roglić. Trzecie miejsce zajął Irlandczyk Dan Martin (Israel Start-Up Nation), a czwarte - Ekwadorczyk Richard Carapaz (Ineos Grenadiers).

Najlepszy z Polaków, Michał Gołaś (Ineos Grenadiers) ukończył etap na 76. pozycji ze stratą ponad 15 minut.

Vuelta a Espana 2020: WYNIKI 2. etapu

Dzięki zdobytej bonifikacie Roglic, triumfator ubiegłorocznej Vuelty, powiększył do dziewięciu sekund przewagę nad Martinem. Carapaz spadł na trzecią pozycję i traci 11 sekund.

Kolejny pagórkowaty etap, tym razem po szosach prowincji Nawarra, znów mocno podzielił stawkę. Tempo dyktowali zawodnicy ekip Jumbo-Visma i Movistar, doprowadzając do rozerwania peletonu. Czołówka topniała i na premii górskiej San Miguel de Aralar zostało już tylko kilkunastu najsilniejszych. Na zjeździe z tej premii, 14 km przed metą, zaatakował Soler, szybko zdobywając przewagę.

- Przed wyścigiem przejechaliśmy ten etap, poznaliśmy go dokładnie. Bardzo nam zależało, aby właśnie dziś wygrać - powiedział 26-letni Katalończyk, który w środę odniósł czwarte zwycięstwo w karierze, najbardziej prestiżowe.

Znów ogromne straty poniósł Chris Froome, czterokrotny zwycięzca Tour de France i dwukrotny triumfator Vuelta a Espana. Do Lekunberri dojechał ponad 18 minut po zwycięzcy. Brytyjczyk po raz ostatni startuje w barwach ekipy Ineos Grenadiers (wcześniej Sky), z którą jest związany od 10 lat. W przyszłym sezonie będzie reprezentować grupę Israel Start-Up Nation.

Vuelta a Espana kończy sezon kolarski. Rywalizację przesunięto na tak późną porę ze względu na pandemię koronawirusa, a także skrócono do 18 etapów, rezygnując z odcinków w Holandii i Portugalii. Do mety w Madrycie kolarze mają dojechać 8 listopada.